more_horiz

Prof. Konrad Raczkowski: świat będzie wychodził długo z kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 14:15
- Potrzebne jest zabezpieczenie płynności przedsiębiorstw - mówił w Polski Radiu 24 ekonomista, prof. Konrad Raczkowski.
Audio
  • Prof. K. Raczkowski i T. Sajewicz o gospodarczych aspektach koronawirusa ("Temat Dnia/Gość PR24")
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Tania Kitura

Pierwszy z gości, red Tomasz Sajewicz powiedział, że w Chinach jest kilkanaście zakażeń dziennie, ale powoli otwierają się one jako kraj gospodarczo na świat. - Już 95 procent fabryk w Chinach działa. Narodowy Instytut Statystyczny w tym kraju podał dane makroekonomiczne za styczeń i luty, są one poważne, produkcja w Chinach zmniejszyła się aż o pond 13,5 procent w porównaniu z grudniem 2019 roku - mówił.

"Chińska propaganda sukcesu"

Dodał, że bardzo ważne jest będąc dziennikarzem by mówić prawdę bo trzeba pamiętać, że chińskie dane mogą być niepełne. - Nas jako dziennikarzy obowiązują takie źródła jak np. WHO - mówił Tomasz Sajewicz.

Podkreślił, że Chiny stawiają teraz na propagandę sukcesu, choć akcje obdarowywania państw materiałami medycznymi są szlachetne. - Chiny są jednak państwem tak poddanym kontroli, że nawet koronawirus nie zachwiał tej struktury - dodał.


premier 1200.jpg
Premier zapowiedział pakiet stabilności i bezpieczeństwa. Ma pomóc przedsiębiorcom

"Impuls podażowy"

Gościem Antoniego Opalińskiego był też ekonomista, prof. Konrad Raczkowski. Jak mówił "dla biznesu najważniejsza jest teraz pomoc zabezpieczenia płynności polskich przedsiębiorców". - Mamy bowiem do czynienia z osłabieniem chińskiej gospodarki na poziomie 22 procent, szybko więc do równowagi nie wrócimy. Potrzebne są renegocjacje umów, inny impuls podażowy, ale to i tak spowoduje że świat będzie wychodził z kryzysu kilka kwartałów - mówił profesor.

"Solidaryzm społeczny"

- Kwestie socjalne są również istotne. - Te osoby z kolei, które są na tzw. umowach śmieciowych są najbardziej niechronione. Tu też potrzebna jest pomoc państwa, ale pamiętajmy iż państwo nie jest workiem bez dna, każda forma jednak będzie dobra, nawet naruszając tzw. umowę społeczną. To co było wcześniej gwarantowane, może przestać takie być, chodź tu o solidaryzm społeczny - zauważył prof. Konrad Raczkowski.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Tomasz Sajewicz (korespondent Polskiego Radia w Chinach), prof. Konrad Raczkowski (ekonomista)
Data emisji: 16.03.2020
Godzina emisji: 13.11

PR24/jj

Zobacz także

Zobacz także