Artur Soboń: rozwiązania wspierające biznes i pracowników będą w razie potrzeby przedłużane
- Skutków kryzysu gospodarczego nie można zaplanować na krótki okres, będziemy się z tym mierzyć i z pewnością proponować nowe rozwiązania, które będą odpowiadały sytuacji, która jest bardzo trudna do przewidzenia – mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.
2020-03-19, 11:26
Posłuchaj
W środę odbyła się Rada Gabinetowa poświęcona pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Po posiedzeniu premier Mateusz Morawiecki poinformował o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2.
Powiązany Artykuł
![Dworczyk 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/34f265b2-72c0-4177-8eed-cc935f323bf7.jpg)
Dworczyk: "tarcza antykryzysowa" to kompromis między oczekiwaniami a możliwościami
Artur Soboń wyjaśniał propozycje zawarte w projekcie traczy antykryzysowej. - Celem przyjętych rozwiązań jest zarówno zapewnienie bezpieczeństwa finansowego pracownikom w ciągu najbliższych miesięcy, kiedy firmy stoją przed groźbą bankructw czy ograniczenia działalności oraz zachowanie płynności firm i przedsiębiorstw, tak by mogły planować działalność gospodarczą w tym okresie - podkreślał.
- Rozwiązania krótkoterminowe, wspieranie grup zawodowych czy wakacje kredytowe, zasiłki czy tzw. postojowe będą funkcjonowały w okresie zagrożenia epidemią. Jeśli będzie się ona przedłużała, będziemy je kontynuować. Gdy uda się powstrzymać epidemię oczywiście będą wygaszane – dodał wiceminister.
"Komponent płynnnościowy"
Gość audycji zaznaczył, że specjalne rozwiązania kierowane do przedsiębiorców i pracowników będą prowadzone przez kilka miesięcy, natomiast działania długoterminowe mają na celu pobudzenie gospodarki w kolejnych latach. - Takie pakiety pomocowe są przyjmowane przez kolejne państwa, istotny jest komponent płynnościowy, który ma na celu uruchomienie całej gospodarki - stwierdził.
REKLAMA
Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł. Pięć filarów pakietu tworzą: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.
W Polsce potwierdzono dotąd 305 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Na powodowaną przez wirusa chorobę COVID-19 od początku epidemii zmarło 5 osób.
Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Artur Soboń
Data emisji: 19.03.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 09.35
PR24/PAP/ka
REKLAMA