"Przygotowujemy się na wszystkie scenariusze". Szef MEN o zmianie terminarza roku szkolnego
- Specustawa daje nam możliwość zmiany terminarza roku szkolnego. Decydowała będzie sytuacja epidemiczna. Głos premiera i ministra zdrowia będzie tu decydujący. Przygotowujemy się na wszystkie scenariusze - powiedział minister edukacji narodowej pytany o możliwą zmianę m.in. terminu egzaminu ósmoklasisty.
2020-04-02, 08:50
Posłuchaj
Minister edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski mówił w Polskim Radiu 24 o tym, jak wygląda w Polsce kształcenie na odległość. Podkreślał, że ta nowa forma kształcenia została narzucona przez epidemię koronawirusa, a zamknięcie szkół dotknęło wszystkie typy placówek szkolnych, i państwowe, i prywatne.
"Specustawa daje MEN możliwość zmiany terminarza roku szkolnego"
- To nie jest idealna metoda. Nie mieliśmy jednak innego wyjścia. Gdy tylko będzie możliwość, to wrócimy do tradycyjnej metody nauczania. Decyzja o zamknięciu szkół była jednakowa dla wszystkich - przypomniał Dariusz Piontkowski.
Czytaj także:
Powiązany Artykuł
![szkoła free 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/0ddeb25e-9ea6-48b4-ad04-e69119f0912e.jpg)
Dyrektor CKE: terminy i forma egzaminów zależne od czasu kwarantanny
Minister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski, był pytany w PR24 o możliwość wprowadzenia zmian w kalendarzu szkolnym. Prowadzącego audycję interesował przede wszystkim planowany na 21 kwietnia start egzaminu ósmoklasisty.
REKLAMA
- Egzaminy ósmoklasisty są w końcu kwietnia (...) Specustawa daje nam możliwość zmiany terminarza roku szkolnego. Głos premiera i ministra zdrowia będzie tu decydujący. Przygotowujemy się na wszystkie scenariusze - powiedział szef MEN.
"Nie narzucamy jednego sposobu pracy z uczniem"
Gość PR24 mówił w audycji także o nauczaniu przez internet. Stwierdził, że z informacji kuratorów wynika, że "praktycznie wszystkie szkoły dostosowały się i prowadzą jakąś formę kształcenia na odległość". Minister przypomniał, że przez pierwsze dni pandemii nauczanie na odległość było dobrowolne, natomiast od 25 marca stało się obowiązkowe. - Nie chcieliśmy doprowadzić do tego, żeby uczeń siedział 7-8 godzin przed kamerą, a zmieniałby się tylko nauczyciel - przekonywał Dariusz Piontkowski. - Jeżeli uczeń nie ma sprzętu komputerowego w domu, to nakazujemy dyrekcji i nauczycielom, żeby przyjęli inną formę kontaktu z uczniem. Nie narzucamy jednego sposobu pracy z uczniem - dodał.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
* * *
Audycja: Temat Dnia
Prowadzący: Stanisław Janecki
Gość: Dariusz Piontkowski, szef MEN
Data emisji: 02.04.2020
Godzina emisji: 7:47
PR24/tb
REKLAMA
REKLAMA