Gwarancje kredytów dla firm w tarczy antykryzysowej. Prezes BGK wyjaśnia, jak działają
- System Funduszu Gwarancji Płynnościowych to najbardziej efektywny system dotarcia do przedsiębiorców - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK. - Ma wygenerować dodatkowe możliwości płynnościowych kredytów dla przedsiębiorców na polskim rynku do ok. 100 mld złotych - dodała.
2020-04-08, 10:50
Posłuchaj
- Do Sejmu wpłynął w środę projekt ustaw o drugiej tarczy antykryzysowej
- Nowy pakiet zawiera także "element płynnościowy”, czyli fundusz gwarancji płynnościowych BGK dla dużych i średnich firm - mówiła na konferencji prasowej minister rozwoju Jadwiga Emilewicz
- Fundusz pozwalał będzie zaciągnąć kredyt gwarantowany do 80 proc., a wartość całkowita kredytu może sięgać 250 mln zł
- Z tego funduszu będą mogły być także finansowane odsetki od kredytów
- Przedsiębiorca zatrudniający od 10 do 49 pracowników będzie mógł także liczyć na 50-proc. ulgę przez trzy miesiące w składkach na ubezpieczenia społeczne
W nowym pakiecie ustaw drugiej tarczy antykryzysowej znajdzie się fundusz gwarancji płynnościowych BGK dla dużych i średnich firm. Pozwalał on będzie zaciągnąć kredyt gwarantowany do 80 proc. o wartości do 250 mln zł, z tego funduszu będzie można także finansować spłatę odsetek od innych kredytów.
Powiązany Artykuł
![Sejm-obrady-koronawirus-pap-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/a43a74b0-e719-4922-9109-291d69994f8a.jpg)
Sejm wznowi obrady. Tematem rozszerzenie tarczy antykryzysowej
W rozmowie z Polskim Radiem 24, Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, wyjaśniała, że to wsparcie uzupełniające ofertę tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców. W jej ocenie, fundusz może wygenerować dodatkowo do 100 mld złotych kredytów dla firm.
Gwarancje do 80 procent kwoty
- Firmy średnie i duże mogą starać się o gwarancje do 80 procent i kredyty w kwotach między 3,5 a 250 mln złotych. To ma wygenerować dodatkowe możliwości płynnościowych kredytów dla przedsiębiorców do ok. 100 mld zł dodatkowych kredytów na rynku polskim - mówiła prezes BGK w rozmowie z Polskim Radiem 24. - 80 proc. zabezpieczenia oznacza, że banki dostaną taką gwarancję zabezpieczenia kredytów dla małych i średnich firm ze strony BGK - podkreśliła.
REKLAMA
Beata Daszyńska-Muzyczka zaznaczyła, że przedsiębiorcy nie muszą udawać się do BGK. W systemie gwarancji, bank BGK, który pracuje z szeroką gamą banków komercyjnych i spółdzielczych, ma podpisane umowy z 20 bankami komercyjnymi i kilkudziesięcioma spółdzielczymi. - Dzięki ich sieci, klient może iść do swojego banku i powiedzieć, że chce zaciągnąć kredyt z gwarancją BGK. To najbardziej efektywny system dotarcia do przedsiębiorców - wskazała prezes BGK. - Technicznie: każdy przedsiębiorca powinien pójść do swojego banku, w którym prowadzi rachunek podstawowy i zwrócić się o udzielenie kredytu płynnościowego z zabezpieczeniem - gwarancją - de minimis - wyjaśniła.
- BGK jest państwowym polskim bankiem rozwoju, który odgrywa rolę w budowaniu gospodarki od prawie stu lat, zwłaszcza w takich okresach, gdy trzeba gospodarkę podnosić i ratować. Rozwiązania BGK są tymi, które powinny wesprzeć systemowo cały sektor bankowy, a nie tylko pojedyncze przedsiębiorstwa. Są instrumenty gwarancyjne, doskonale znane przedsiębiorstwom, jak i sektorowi bankowemu - podnoszą zabezpieczenia kredytów udzielanych przez banki i ułatwiają dostęp do kredytów dla przedsiębiorstw, udzielając gwarancji - wskazała Beata Daszyńska-Muzyczka.
***
REKLAMA
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Beata Daszyńska-Muzyczka (prezes BGK)
Data emisji: 08.04.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 10.08
mbl
REKLAMA