X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Prof. Pyrć: opracowaliśmy substancję, która skutecznie hamuje zakażenie koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 13:10
- Mamy coś, co w przyszłości może być lekiem. Ale jeszcze długa droga przed nami - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. prof. Krzysztof Pyrć, kierownik Pracowni Wirusologii przy Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
  • Prof. Krzysztof Pyrć o obiecujących efektach badań Pracowni Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (Temat Dnia/Gość PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Salov Evgeniy/ Shutterstock

laboratorium probówki free 1200.jpg
Lekarstwo na koronawirusa z Polski? Odkrycie naukowców z Krakowa

Zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie ogłosił, że stworzył substancję, która silnie hamuje zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Badacze są zdania, że wyniki są obiecującym pierwszym krokiem na drodze do przygotowania leku. - Opracowana przez nas substancja jest innowacyjna w skali świata - powiedział w piątek wirusolog prof. Krzysztof Pyrć.

Przygotowana przez naukowców z UJ substancja to związek chemiczny o nazwie HTCC. Silnie hamuje ona zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, ale też i jego nie mniej groźnym kuzynem MERS-CoV.

Kto pomoże w dalszych badaniach?

Profesor Krzysztof Pyrć mówił w Polskim Radiu 24, że obecnie zespół jest na etapie poszukiwania partnera, który pomoże w dalszych badaniach nad przyszłym lekiem. - Prowadzimy już rozmowy z doświadczonymi potencjalnymi partnerami, aby jak najskuteczniej prowadzić dalsze prace - powiedział.

- Obecnie nie mam pojęcia, kiedy taki lek mógłby być dostępny. Wszystko zależy od tego, jak ta substancja będzie zachowywała się w różnych warunkach, czy będą konieczne jakieś zmiany. Mam jednak nadzieję, że ten czas będzie liczony w miesiącach, a nie w latach, jak to normalnie wygląda - dodał.

maseczki 1200 east.jpg
Od dziś obowiązek zakrywania ust i nosa. Zobacz zmiany w rozporządzeniu

Szczyt zachorowań nadal przed nami?

Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że szczyt zakażeń w Polsce przypadnie pod koniec przyszłego tygodnia. - To trudne prognozy. Niestety to przyroda i wirus pisze ten scenariusz. Nie wiemy jak pogoda, nasze zachowanie czy ostatnie święta wpłyną na wydarzenia za dwa-trzy tygodnie. Obserwujmy to, co się dzieje i bądźmy ostrożni - mówił profesor.

- W najbliższym czasie dowiemy się np., jak wyższa temperatura wpłynie na rozpowszechnianie się wirusa w Polsce - wskazał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Temat dnia/GośćPR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Krzysztof Pyrć (kierownik Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Data emisji: 16.04.2020
Godzina emisji: 11:47

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukasz Jankowski: zaczęliśmy szerokopasmowy powrót do normalności

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 11:30
- Z jednej strony ograniczamy emisję wirusa, z drugiej powoli otwieramy przestrzeń publiczną - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski (Radio Wnet). - Skutki psychiczne spowodowane zamknięciem w domach zaczynają być odczuwalne - dodał Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tarcza finansowa jest kluczowa". Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców o ratowaniu gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:00
- Państwo ma duże możliwości pożyczania. Będzie to finansowane długiem i istnieje w tej sprawie powszechna zgoda. Chodzi o to, by ratować gospodarkę i Polskę - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Woś: od poniedziałku możliwy będzie wstęp do lasów, miejsca biwakowe nadal zamknięte

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:14
- Zdjęty zostanie zakaz wstępu do lasów, ale zamknięta będzie infrastruktura towarzysząca - m.in. ścieżki edukacyjne, miejsca biwakowe, parkingi - powiedział minister środowiska Michał Woś. - Poniedziałkowy termin otwarcia lasów może zostać dotrzymany - dodał.
rozwiń zwiń