Rzecznik straży pożarnej: musimy pozbyć się mitu, że wypalanie traw użyźnia glebę

- Wypalanie traw powoduje najczęściej tylko poważne pożary obejmujące rozległe tereny. Nie ma to nic wspólnego z polepszaniem jakości gleby. Pożary niszczą bezpowrotnie środowisko naturalne, w tym lęgowiska ptaków oraz miejsca żerowania zwierząt. Ginie również wiele owadów użyźniających glebę - powiedział st. kpt. Krzysztof Batorski, rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

2020-05-04, 16:49

Rzecznik straży pożarnej: musimy pozbyć się mitu, że wypalanie traw użyźnia glebę
Wypalanie traw jest jedną z największych plag okresu wiosennego. Foto: twitter.com/StopPozaromTraw

Posłuchaj

St. kpt. Krzysztof Batorski o problemie wypalania traw i codziennej pracy strażaków ("Temat dnia/Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Mała ilość opadów i niemal bezśnieżna zima spowodowały, że w ostatnich tygodniach w Polsce panowała dotkliwa susza. St. kpt. Krzysztof Batorski wskazał, że nawet deszczowa pogoda z ostatnich dni niewiele zmieniła sytuację – Ściółka w lasach i na nieużytkach rolnych jest wciąż sucha. Żeby uległo to poprawie, opady musiałyby trwać kilkanaście dni bez przerwy - podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Powiązany Artykuł

las FREE_1200_660.jpg
Rzecznik Lasów Państwowych: na ochronę przeciwpożarową przeznaczamy co roku 100 mln zł

Mit, którego musimy się pozbyć

Brak opadów i sucha ściółka przyczyniły się do zwiększonej liczby pożarów, których powodem jest również wiosenne wypalanie traw, czyli coroczny problem, z jakim muszą zmagać się strażacy. Rzecznik KG PSP zaznaczył, że w ciągu doby wyjeżdżają oni do ok. 1,5-2 tys. interwencji, a połowa z nich to pożary.

- Musimy pozbyć się mitu, że wypalanie trawy użyźnia glebę. Powoduje to najczęściej tylko poważne pożary obejmujące rozległe tereny. Należy przeprowadzić w tym zakresie mocną edukację, która być może pomogłaby zmienić mentalność mieszkańców naszego kraju - podkreślił.

Ogień pędzący z prędkością 30 km/h

Powiązany Artykuł

1200_straż_pożarna_PAP.jpg
Pracowity weekend strażaków. Walczyli z żywiołem niemal w całej Polsce

St. kpt. Krzysztof Batorski zaznaczył, że ogień zabija wszystko, co spotka na swojej drodze. Pożary osiągają prędkość nawet 30 km/h. – Nikt ani nic nie jest w stanie uciec. Giną nawet sami podpalacze. Pożary niszczą bezpowrotnie środowisko naturalne, w tym lęgowiska ptaków oraz miejsca żerowania zwierząt. Ginie również wiele owadów użyźniających glebę - dodał.

REKLAMA

Od początku roku strażacy wzięli udział w ponad 170 tys. interwencjach, z czego niemal 70 tys. to wyjazdy do pożarów.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: st. kpt. Krzysztof Batorski, rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej
Data emisji: 04.05.2020
Godzina emisji: 15.35

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej