Wojciech Jakóbik: wybór wykonawcy to kamień milowy ku budowie Baltic Pipe

- Baltic Pipe to projekt europejski realizowany nie tylko przez Polaków, ale także przez Duńczyków i Norwegów. Wykonawcami będą Włosi - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. - Nadrabiamy zaległości i tym razem Baltic Pipe się uda. Jest zielone światło, żeby gazociąg mógł powstać - dodał.

2020-05-04, 16:00

Wojciech Jakóbik: wybór wykonawcy to kamień milowy ku budowie Baltic Pipe
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Posłuchaj

04.05.2020 Wojciech Jakóbik: Jest zielone światło, żeby gazociąg Baltic Pipe mógł powstać. (Temat Dnia/ Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

- Rozpoczyna się budowa Baltic Pipe, ta inwestycja zaczyna się dosłownie w najbliższych dniach poprzez konkretne prace budowlane - poinformował prezydent Andrzej Duda.

W październiku 2022 roku gaz z szelfu norweskiego ma popłynąć do Polski dzięki gazociągowi Baltic Pipe. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że projekt ma ogromne znaczenie dla gospodarki energetycznej w Europie oraz dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.

Powiązany Artykuł

1200_Duda_FB.jpg
"Milowy krok w uniezależnieniu się od Rosji". Prezydent o budowie Baltic Pipe

"Wygląda na to, że w 2022 będziemy mieli gazociąg Baltic Pipe"

Wojciech Jakóbik mówił w PR24, że "wybór wykonawcy, to kamień milowy ku budowie Baltic Pipe". - Jest zielone światło, żeby gazociąg mógł powstać. Teraz czas na budowę. Budowa to kolejny krok - dodał redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Włoski koncern Saipem został wybrany przez operatora przesyłowego gazu Gaz-System na wykonawcę podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe, między Polską a Danią. Kontrakt opiewa na 280 mln euro. Pierwsze prace przy budowie mają ruszyć od połowy tego roku.

REKLAMA

CZYTAJ TAKŻE:>>>Prezes PGNiG: naszym celem całkowite uniezależnienie się od gazu z Rosji

Gość PR24 zaznaczył, że na rynku nie ma zbyt dużego wyboru, jeżeli chodzi o wykonawców tego typu projektów. - Baltic Pipe to projekt europejski realizowany nie tylko przez Polaków, ale też przez Duńczyków i Norwegów. Wykonawcami będą Włosi. Wykonawca wykona prostą, techniczną czynność. Ułożenie gazociągu to nie jest nic nadzwyczajnego. Wygląda na to, że w 2022, kiedy kończy się kontrakt jamalski z Rosjanami, będziemy mieli gazociąg Baltic Pipe, będziemy mogli go pewnie zastąpić kontraktem norweskim. Mając dodatkowo dostawy gazu skroplonego (...), będziemy się zastanawiać, czy potrzebujemy gazu z Rosji. Jeśli tak, to warunki musiałyby być bardzo dobre, żeby Gazprom ostał się na naszym rynku - stwierdził Wojciech Jakóbik.

Ekspert był pytany, jak w związku z kolejnym krokiem w kierunku uniezależnienia się od rosyjskiego gazu zareaguje strona rosyjska, a przede wszystkim Gazprom. -  W interesie Gazpromu nie jest robienie awantury w Europie, tylko szukanie sposobu na utrzymanie jak najwyższego udziału w rynkach. Rosjanie będą się skupiali na czymś innym niż Baltic Pipe, m.in. na ratowaniu spornego projektu Nord Stream 2 (…) - przekonywał Wojciech Jakóbik.

REKLAMA

PAP PAP

***

Jak mówił prezydent, Baltic Pipe ma być drugim elementem dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego. Pierwszym z nich jest terminal gazowy w Świnoujściu imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w tej chwili jest rozbudowywany tak, aby jego przepustowość mogła wynosić 17,5 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

REKLAMA

Gość: Wojciech Jakóbik, BiznesAlert.pl

Godzina emisji: 15:45

PR24/PAP/tb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej