X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Milowy krok w uniezależnieniu się od Rosji". Prezydent o budowie Baltic Pipe

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 08:20
- Rozpoczyna się budowa Baltic Pipe, ta inwestycja zaczyna się dosłownie w najbliższych dniach poprzez konkretne prace budowlane - poinformował prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • Andrzej Duda o budowie gazociągu Baltic Pipe (IAR)
  • Prezydent: 1 października 2022 r. planowane jest uruchomienie gazociągu Baltic Pipe (IAR)
  • Andrzej Duda: projekt Baltic Pipe ma ogromne znaczenie dla europejskiej gospodarki energetycznej (IAR)
  • Piotr Naimski o budowie Baltic Pipe (IAR)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: facebook.com/@prezydentpl
  • W październiku 2022 r. gaz z szelfu norweskiego ma popłynąć do Polski dzięki gazociągowi Baltic Pipe
  • Prezydent Andrzej Duda poinformował, że Gaz-System podpisał kontrakt wykonawczy z włoską firmą Saipem Limited
  • Oznacza to rozpoczęcie budowy rurociągu, który biegnie z Norwegii do Danii a następnie na polskie wybrzeże
  • Prezydent podkreślił, że to milowy krok na drodze pełnego uniezależnienia się Polski jako odbiorcy gazu z Rosji
gazociąg1200.jpg
Gazociąg Baltic Pipe coraz bliżej. Są już wszystkie zgody na budowę

- Jest to rzeczywiście bardzo dobra wiadomość dla Polski i to nie tylko na najbliższy czas, ale wierzę głęboko w to, że na dziesięciolecia - faktycznie rozpoczyna się (...) budowa Baltic Pipe, czyli tego słynnego gazociągu, który biegnie najpierw z szelfu norweskiego do Danii, a następnie właśnie poprzez Danię i z Danii do Polski, na nasze wybrzeże, do Trzęsacza - powiedział prezydent.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Walka z Nord Stream 2 - wsparcie USA i chirurgiczne sankcje. Budowa stanęła w miejscu

- Ta inwestycja zaczyna się dosłownie w najbliższych dniach faktycznie poprzez konkretne prace budowlane - dodał.

Andrzej Duda tele konwencja pap 1200.jpg
Wsparcie przedsiębiorców, inwestycje, promocja polskich produktów. Gospodarcze propozycje prezydenta

Kto będzie wykonawcą gazociągu Baltic Pipe?

Włoski koncern Saipem poinformował, że został wybrany przez operatora przesyłowego gazu Gaz-System na wykonawcę podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe, między Polską a Danią. Według Saipemu, kontrakt opiewa na 280 mln euro.

Włoska firma podała też, że prace budowlane mają zacząć się bezzwłocznie. Kontrakt obejmuje nie tylko transport rur i ułożenie ich na dnie Bałtyku, ale także mikrotunelowanie i roboty budowlane na brzegach polskim i duńskim. O wybraniu wykonawcy poinformował w specjalnym oświadczeniu prezydent Andrzej Duda.

Prezydent: pełna dywersyfikacja dostaw gazu do Polski

Prezydent podkreślił na konferencji prasowej znaczenie gazociągu Baltic Pipe dla uniezależnienia Polski od dostaw gazu z Rosji. - Jeżeli mówimy o pełnej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, jeżeli mówimy o pełnym uniezależnieniu Polski jako odbiorcy od Rosji, to właśnie to jest ten milowy krok na drodze do tego nieuzależnienia - podkreślił.

Jak mówił, to uniezależnienie opiera się na dwóch podstawowych narzędziach jakie dzisiaj posiadamy. - Z jednej strony jest to terminal gazowy w Świnoujściu im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w tej chwili jest rozbudowywany, tak aby jego pojemność mogła wynosić 17,5 mld metrów sześciennych rocznie (...), natomiast drugim elementem tej wielkiej dywersyfikacji dostaw gazu (....) to jest właśnie Baltic Pipe - mówił prezydent.

Uruchomienie gazociągu Baltic Pipe planowane jest na 1 października 2022 roku.

"Polska jednym z gwarantów bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy"

Prezydent podkreślał, że projekt Baltic Pipe umożliwi budowanie interkonektorów, dzięki którym będzie możliwe zasilenie w gaz państw sąsiadujących z Polską, czyli krajów Trójmorza i Ukrainy. - Polska będzie stanowiła jeden z gwarantów bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy - zaznaczył Andrzej Duda.

- To, że ten projekt jest, że może być realizowany, to jest efekt bardzo dobrej współpracy pomiędzy rządem, w osobie pana ministra Piotra Naimskiego, wcześniej panią premier Beatą Szydło, przez ostatnie lata panem premierem Mateuszem Morawieckim, a mną, czyli prezydentem Rzeczypospolitej. To dobre współdziałanie dało efekt synergii, dzięki któremu udało się przekonać wszystkie najważniejsze czynniki we władzach zarówno Norwegii jak i Danii - mówił prezydent.

- Dzięki dobrej współpracy pokazujemy modelowy przykład, jak można realizować polskie interesy - zaznaczył. Zwracał uwagę, że zasługi w realizacji tego projektu ma polska misja w Kopenhadze z panią ambasador Henryką Mościcką-Dendys.

Prezydent: projekt, który ma znaczenie dla gospodarki ogólnoeuropejskiej

Piotr Naimski IMG_5501 1200.JPG
Naimski: budowa Baltic Pipe postępuje zgodnie z planem, zakończenie w 2022 r.

- Nie mamy wątpliwości, że to nie jest tylko projekt polsko-norwesko-duński, to projekt, który ma znaczenie dla gospodarki ogólnoeuropejskiej, dla suwerenności energetycznej Unii Europejskiej - podkreślał.

Pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej Piotr Naimski dziękował wszystkim przedstawicielom administracji, którzy przyczynili się do powstania tego przedsięwzięcia. - To, co jest tak fundamentalne dla naszego bezpieczeństwa, udało się doprowadzić do fazy ostatniej, realizacyjnej - zaznaczył.

Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. surowca z Polski do Danii (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP) Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. surowca z Polski do Danii (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP)

Przełom w negocjacjach

Prezes spółki Gaz System SA Tomasz Stępień poinformował, że przełom po stronie duńskiej i norweskiej nastąpił wraz z wizytą prezydenta Andrzeja Dudy. Wtedy dopiero "strona duńska i norweska uznały ten projekt za swój".

Stępień poinformował, że cały projekt ma wartość 1,5 mld euro, a podpisany kontrakt na budowę ma wartość 280 mln euro.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gaz-System przygotowuje teren pod budowę gazociągu Baltic Pipe w Polsce i w Danii

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 12:03
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System przygotowuje teren pod budowę Baltic Pipe - w Polsce i w Danii. Gazociąg ten ma połączyć polski i duński system przesyłu gazu, dzięki czemu do Polski trafi gaz szelfu norweskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa Baltic Pipe. Rusza procedura ws. podmorskiej części gazociągu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 14:50
Wojewoda zachodniopomorski wszczął procedurę administracyjną w sprawie wydania pozwolenia na budowę podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe. Chodzi o odcinek o długości 56 km przez polskie wody terytorialne oraz wyłączną strefę ekonomiczną Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baltic Pipe: lądowa część z pozwoleniami umożliwiającymi rozpoczęcie budowy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 16:51
Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję dotyczącą pozwolenia na budowę lądowego odcinka gazociągu Baltic Pipe. Chodzi o budowę "łącznika" wraz z zespołem zaporowym. Lokalizację tego obiektu przewidziano w rejonie miejscowości Pogorzelica (gmina Rewal).
rozwiń zwiń