X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Wsparcie przedsiębiorców, inwestycje, promocja polskich produktów. Gospodarcze propozycje prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 14:30
- Mam nadzieję, że okres tych kilku miesięcy przejdziemy i będziemy mogli wrócić na drogę normalnego rozwoju. Na tej drodze polscy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na moje prezydenckie wsparcie - zapewnił podczas piątkowej konwencji wyborczej prezydent Andrzej Duda.
Transmisja konwencji programowej prezydenta Andrzeja Dudy w Szeligach.
Transmisja konwencji programowej prezydenta Andrzeja Dudy w Szeligach.Foto: PAP/Radek Pietruszka
  •  Prezydent Andrzej Duda uważa, że miesięczny zasiłek dla bezrobotnego powinien wynosić 1300 złotych 
  •  Prezydent RP zapowiedział kontynuację w II Kadencji rozbudowy gazoportu w Świnoujściu oraz gazociągu Baltic Pipe, aby uniezależnić Polskę od gazu z Rosji
  •  Andrzej Duda zapowiedział, że z jego inicjatywy rząd podejmie prace nad trzymiesięcznym dodatkiem solidarnościowym w wysokości 1200 zł na rzecz rodzin dotkniętych pandemią
  •  Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że powstrzyma wszelkie próby prywatyzacji państwowej służby zdrowia. Za 3 mld złotych powstanie Fundusz Medyczny na rzecz personelu i placówek NFZ 
Andrzej Duda konwencja TT 1200.jpg
Bezpieczeństwo, zdrowie, praca, solidarność. Szczegóły programu prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że dziś, z powodu epidemii, wiele sektorów gospodarki jest zamrożone.

- Dziś patrzymy z trwogą na tę sytuację. Liczymy, jak długo potrwa ta sytuacja kryzysowa, jak długo potrwa sytuacja zamrożenia wielu sektorów gospodarki. To z jednej strony troska domowych budżetów, ale też nasza - ludzi odpowiadających za Polskę i sprawy naszego kraju, odpowiedzialność za to, co robić, żeby Polska jak najmniej straciła, co robić, aby pomóc polskim przedsiębiorcom, aby utrzymać w jak największym stopniu miejsca pracy - mówił prezydent Andrzej Duda.

Odpowiedzialność biznesu

Prezydent podziękował tym polskim przedsiębiorcom, którzy nie likwidują miejsc pracy.  - To jest społeczna i państwowa odpowiedzialność biznesu. (...) To jest polski biznes - patriotyczny. Jestem za to bardzo wdzięczny. Dziękuję wszystkim, którzy te miejsca pracy albo utrzymują w całości, albo czynią wszystko, żeby były zlikwidowane w jak najmniejszym stopniu - podkreślił prezydent.

Rząd pracuje nad kolejnymi tarczami antykryzysowymi

Andrzej Duda zapowiedział, że rząd tworzy kolejne odsłony tarczy antykryzysowej po to, żeby przedsiębiorcy mogli przetrwać przez następne miesiące. Podkreślił, że tak samo patrzy na rolników, dlatego, żeby także oni mogli przetrwać kryzys, "gdy nikt nie będzie chciał kupić ich plonów". 

Andrzej Duda podkreślił też, że Polski Fundusz Rozwoju będzie dysponował 100 mld zł w ramach wsparcia przedsiębiorców. Dodał, że wartość całej tarczy antykryzysowej państwa to 400 mld zł, po to, żeby ratować polską gospodarkę.

shutterstock_szpital-1200.jpg
3 miliardy złotych na Fundusz Medyczny. Prezydent: projekt ustawy na ukończeniu

Duda podkreślał wagę polskiego przemysłu.

- Nie chcemy sprzedawania polskich firm, pereł w koronie obcym podmiotom - my chcemy mieć polskie linie lotnicze, niech nikt nie opowiada, nie waży się powiedzieć, że są nieopłacalne - muszą być opłacalne, bo są wielką dumą polskiego państwa, są naszą wizytówką - mówił Andrzej Duda.

Znak "Produkt Polski" w każdym sklepie

Prezydent odniósł się też do akcji "Produkt Polski", która została zapoczątkowana w jego pierwszej kadencji. Jak stwierdził musi być on kontynuowany, dlatego zapowiedział, że jako prezydent chce nadal promować polskie produkty za granicą.

Podkreślił, że Polacy powinni kupować więcej rodzimych produktów i mieć pewność, że nie są wprowadzani w błąd. Zapowiedział, że ochrona naszych produktów musi być zapewniona ustawowo. Jak tłumaczył informacja o tym, które produkty zostały wyprodukowane w Polsce powinna znaleźć się na paragonie, by każdy widział, jaka część jego zakupów zasila naszą gospodarkę.

Zadeklarował, że na koniec jego drugiej kadencji, na każdym paragonie znajdzie się suma wydana na zakupy produktów, które wyprodukowano w Polsce. Ponadto duże sieci handlowe w Polsce mają zostać zobligowane do zaopatrzenia się w określony przez państwo asortyment rolno-spożywczy pochodzący z naszego kraju, a nawet - jak zaznaczył - powiatu, w którym działają.

Transfery społeczne pomogły w czasach pandemii

Prezydent podkreślał, że dobre funkcjonowanie gospodarki, to nie tylko podtrzymywanie dobrej koniunktury, bo dzięki transferom społecznym pieniądze trafiają do domowych budżetów Polaków, a to napędza konsumpcję. Polska - jak wskazywał Andrzej Duda  - potrzebuje planu, by ochronić się przed skutkami światowej pandemii, która uderzyła również w gospodarkę.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił też ogromną rolę wsi wskazując, że to mieszkańcy obszarów, które były zaniedbywane przez lata, a wymagają szczególnej opieki ze strony rządzących. Zapewnił, że będzie zabiegał, aby pomoc suszowa była sprawnie wypłacana dla rolników. W programie dodano, że Polska potrzebuje lepszego systemu retencji, pozwalającego nawadniać właściwie uprawy. Zadeklarował przy tym, że w realizacji tego zadania będzie współpracował z rządem.

Prezydent przypomniał program walki ze smogiem, który wspiera termomodernizację budynków jednorodzinnych, jak i na wymianę źródeł ciepła na bardziej proekologiczne. Do 2029 r. na ten cel ma zostać przeznaczone 103 mld zł dofinansowania. Zwrócił uwagę, że dalszego rozwoju wymaga system gospodarowania odpadami. Zapowiedział też, że nadal będzie wspierać program zalesiania.

Andrzej Duda zapowiedział kontynuację podczas drugiej kadencji jego prezydentury dokończenie budowy gazociągu Baltic Pipe oraz rozbudowy gazoportu im. Lecha Kaczyńskiego. 

"Ekspresowa tempo" pracy resortów

Prezydent pozytywnie ocenił, że ministerstwa i urzędy "w ekspresowym tempie" zareagowały na kryzys. Dzięki temu Polska mogła szybko uruchomić produkcje środków ochronnych i higienicznych na potrzeby walki z epidemią. Podziękował też rządowi za zakup maszyn do produkcji masek ochronnych na potrzeby Agencji Rezerw Materiałowych.

- Być może na co dzień nie będą one tak bardzo potrzebne, ale nikt z nas dziś nie potrafi przewidzieć, czy nie pojawi się kolejna epidemia. Polska powinna takim wyposażeniem dysponować. To był ważny zakup - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu i Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu za to, że "swoimi odważnymi decyzjami uchronili nas przed epidemią" i za to, "że myślą naprzód i podejmują decyzje, które będą być może miały fundamentalny wpływ na bezpieczeństwo nasze i kolejnych pokoleń".


PolskieRadio24/IAR/PAP/sw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: proponuję czasowe zwolnienie ze składek ZUS dla niektórych przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 15:35
- Państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia firmom, które utrzymają miejsca pracy. Zwolnieni z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br. - poinformował prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrównoważony budżet po raz pierwszy od 1989 roku. Stabilne finanse podstawą rządów PiS

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 11:11
Według założeń ustawy budżetowej, wydatki i dochody państwa wyniosą w 2020 roku po 435,3 mld. To pierwszy zrównoważony budżet od 1989 roku. Gdy jesienią 2015 roku PiS przejmowało władzę od koalicji PO-PSL, deficyt budżetowy wynosił 50 miliardów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla biznesu w trudnych czasach. Nie jedna, ale kilka tarcz ochroni firmy przed kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 10:01
Końcówka kadencji prezydenta Andrzeja Dudy upłynęła obozowi Zjednoczonej Prawicy na przeciwdziałaniu skutkom epidemii koronawirusa, w tym na tworzeniu rozwiązań, które pozwolą firmom przetrwać ten trudny okres, a przede wszystkim - utrzymać zatrudnienie. W dyskusje i prace nad tymi rozwiązaniami mocno zaangażował się prezydent, odbywając konferencje z przedsiębiorcami i przedstawiając własne propozycje poprawy sytuacji firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzynastka" cieszy emerytów. Dodatkowe wsparcie dzięki podpisowi Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 08:12
Emeryci i renciści corocznie będą otrzymywać dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury - przewiduje ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Większość "trzynastek" została wypłacona w kwietniu. W tym roku dodatkowe świadczenia wyniosą 1200 zł brutto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mam nadzieję, że kryzys będzie przejściowy". Prezydent o wpływie COVID-19 na gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 19:10
- Polska gospodarka jeszcze kilka miesięcy temu rozwijała się niezwykle dynamicznie. Była jedną z najlepiej rozwijających się gospodarek w Europie. Musimy zrobić wszystko, żeby gospodarcze skutki tego kryzysu zostały jak najszybciej zminimalizowane - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń