Robert Tekieli: tradycją islamu jest nawracanie siłą i kara śmierci za apostazję

- Zdanie z deklaracji z Abu Zabi o powszechnym braterstwie, mówiące o tym, że "wielość religii jest wolą Bożą" jest zdaniem heretyckim. Natomiast tradycją islamu jest nawracanie siłą i kara śmierci dla tych, którzy odchodzą od islamu, na przykład do chrześcijaństwa - podkreślił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Robert Tekieli. 

2020-05-14, 13:50

Robert Tekieli: tradycją islamu jest nawracanie siłą i kara śmierci za apostazję
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Robert Tekieli o porozumieniu między chrześcijaństwem a islamem (Temat dnia)
+
Dodaj do playlisty

- Ponieważ modlitwa ma wartość uniwersalną, przyjąłem propozycję Wysokiego Komitetu na rzecz Ludzkiego Braterstwa, aby 14 maja wierni wszystkich religii połączyli się duchowo w dniu modlitwy i postu, by błagać Boga o wspomożenie ludzkości w przezwyciężeniu pandemii koronawirusa – powiedział Ojciec Święty Franciszek do wiernych 3 maja po modlitwie Regina Coeli. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Papież apeluje do przywódców UE o zgodę i współpracę w obliczu pandemii

- To wezwanie jest skierowane do wszystkich ludzi na całym świecie. Modlitwa i post to bez wątpienia rzeczy dobre. Wątpliwość natomiast pojawia się wtedy, gdy czytam w tej deklaracji i ostatniej wypowiedzi Franciszka, że modlitwa ma wartość uniwersalną. Bez wątpienia czym innym jest modlitwa politeisty, poganina. Nie wiemy tak naprawdę, do jakich bogów modlą się poganie. Ludzie czasem mylą pojęcia. Nie wiedzą, że ekumenizm odnosi się tylko do chrześcijan - stwierdził Robert Tekieli.

Powiązany Artykuł

papiez abu zabi 1200 pap.jpg
Papież: zadaniem religii jest budowanie pokoju i braterstwa

- Pamiętajmy, że w deklaracji o powszechnym braterstwie jest zdanie, które jest heretyckie. Wielość religii nie jest wolą Bożą. To wiemy na pewno, bo fundament naszej wiedzy - Słowo Objawione mówi o jednym Bogu i jednej religii - dodał gość PR24. 

REKLAMA

"Nie ma równości bogów, to byłoby absurdem"

Jak zaznaczył, "Jezus mówił o równej godności wszystkich ludzi". - Jako chrześcijanie mamy iść głosić Chrystusa wszystkim narodom na świecie, ponieważ wszyscy oni są dziećmi Boga, ale nie oznacza to, że mamy równość bogów. To byłoby absurdem - powiedział publicysta.

- To porozumienie jest pomiędzy dwoma religiami: pomiędzy "generałem" chrześcijaństwa i "sierżantem" islamu. Oni mówią, że w intencji pokoju mają się modlić wszyscy ludzie, zgodnie z wiarą i własną tradycją. Ale tradycją islamu jest nawracanie siłą. Tradycją i nakazem islamu jest kara śmierci dla ludzi, którzy odchodzą od islamu, na przykład do chrześcijaństwa - dodał Robert Tekieli. 

Podkreślił również, że chrześcijanie powinni modlić się o pokój na świecie. - Kościół robi to codziennie - powiedział. 

W lutym 2019 roku papież Franciszek wraz z Ahmedem el-Tajebem - wielkim imamem egipskim, stojącym na czele Uniwersytetu Al-Azhara, niekwestionowanym autorytetem w świecie islamskim i organizatorem konferencji na temat dialogu międzyreligijnego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - przyjął ważną deklarację dotyczącą ludzkiego braterstwa. Zobowiązuje ona zarówno katolików, jak i wyznawców islamu do walki z ekstremizmem religijnym, prowadzenia dialogu i wspólnej obrony na forum międzynarodowym wolności religijnej.

REKLAMA

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Robert Tekieli

REKLAMA

Data emisji: 14.05.2020

Godzina emisji: 11.47

PR24/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej