X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Prof. Jan Żaryn: służby bezpieczeństwa zainteresowały się Karolem Wojtyłą już w 1946 r.

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 20:29
- Komuniści w walce z kościołem próbowali różnych metod. Agentura w latach 60. była nastawiona na skłócenie kardynała Karola Wojtyły z kardynałem Stefanem Wyszyńskim, co się nie udało - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk i dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Audio
  • Prof. Jan Żaryn o inwigilacji Karola Wojtyły, także po wybraniu go papieżem Janem Pawłem II, przez służby bezpieczeństwa (Temat dnia/Gość PR24)
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan Żaryn Foto: PR24/AK

W poniedziałek, 18 maja, przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły - świętego Jana Pawła II. Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Karol Wojtyła, a później - od 1978 r. - papież Jan Paweł II, był nie tylko teologiem i duchownym. Był także poetą, poliglotą, aktorem, dramaturgiem, pedagogiem, filozofem i mistykiem.

Jan Paweł II EN 1200.jpg
100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Sprawdź wyjątkową oprawę Polskiego Radia

"Agentura była nastawiona na skłócenie"

Karol Wojtyła aktywny społecznie był już od czasów studenckich. Dlatego aparat służby bezpieczeństwa PRL zainteresował się nim dosyć wcześnie. Jak powiedział prof. Jan Żaryn, bezpieka po raz pierwszy zwróciła na niego uwagę w 1946 r. - Z okazji 3 maja w Krakowie za sprawą Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego doszło do zorganizowania patriotycznej manifestacji. Bardzo brutalnie stłumili ją funkcjonariusze bezpieczeństwa, natychmiast szukali organizatorów. Poszukiwali wszystkich, także poza samym centrum struktury organizacyjnej. Tak natrafili na nazwisko Karola Wojtyły - powiedział gość audycji.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: "Wzbudzał respekt i podziw, był zagrożeniem dla komunistów". Dr Rafał Łatka o Karolu Wojtyle

Od tego czasu Karol Wojtyła zaczął być coraz mocniej zauważany przez bezpiekę. Jednak dopiero po powrocie ze studiów w Rzymie i wraz z pięciem się w górę w kościelnej hierarchii służby bezpieczeństwa postanowiły niemal bez przerwy inwigilować przyszłego papieża. Funkcjonariusze podejmowali szereg działań, by rozbić strukturę Kościoła katolickiego, który walczył z komunizmem. W tym celu, jak przypomniał prof. Jan Żaryn, próbowali m.in. skłócić kardynała Karola Wojtyłę z prymasem kardynałem Stefanem Wyszyńskim.

- W latach 60. wydawało się komunistom, że istnieje między nimi pokoleniowa różnica i będzie ona sprzyjać dezintegracji Episkopatu Polski. Agentura była nastawiona na skłócenie obu hierarchów. A oni, choć toczyli między sobą dyskusję i się spierali w pewnych kwestiach, byli bardzo za sobą. Kiedy kardynałowi Wyszyńskiemu komunistyczne władze nie wydały zgody na zagraniczny wyjazd, a kardynał Wojtyła otrzymał paszport, przyszły papież w geście solidarności z niego nie skorzystał - mówił historyk.

"Mówili o tej pielgrzymce, że to dysfunkcja"

jan paweł II free 1200
Media: Jan Paweł II istotną postacią XX wieku. "Wtedy upadł komunizm, demokratyzowała się Polska"

Prof. Jan Żaryn w kontekście działań służby bezpieczeństwa opowiadał także o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski, którą polski papież odbył w 1979 r. Podkreślił, że mimo niezadowolenia Moskwy Edward Gierek, ówczesny I sekretarz KC PZPR, zgodził się na przyjazd głowy Kościoła katolickiego do swojego rodzinnego kraju i w związku z tym trzeba było jej utrudnić wizytę.

- Komuniści o tej pielgrzymce mówili, że to dysfunkcja z punktu widzenia interesów państwa komunistycznego i w związku z tym należy uczynić wszystko, żeby stworzyć takie warunki, aby papieżowi było tu jak najgorzej - mówił gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: prof. Jan Żaryn (historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego)

Data emisji: 16.05.2020

Godzina emisji: 19.06

Polskie Radio 24/bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Refleks, inteligencja i skracanie dystansu". Grzegorz Polak o św. Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 12:12
- Papież zdawał sobie sprawę, że humor skraca dystans i wiedział, że na spotkania z nim ludzie przychodzą spięci. Jednym gestem potrafił sprawić, że ono opadało - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Grzegorz Polak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"41 lat temu Polacy zobaczyli, że są razem". Andrzej Rozpłochowski o pielgrzymce Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 15:30
- Papież z Polski był dla mnie wzorem i drogą - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, legenda śląskiej Solidarności. Gośćmi audycji byli też: Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Leszek Czajkowski, publicysta i opozycjonista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Jarosław Grabowski: słowa Jana Pawła II trzeba odkrywać na nowo  

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 17:25
- Ważne, abyśmy w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II nie skupiali się tylko na nostalgicznych wspomnieniach chwil, które nigdy nie wrócą. Powinniśmy odkrywać Karola Wojtyłę na nowo, pochylić się nad jego słowami - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika katolickiego “Niedziela”.
rozwiń zwiń