X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Wzbudzał respekt i podziw, był zagrożeniem dla komunistów". Dr Rafał Łatka o Karolu Wojtyle

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 13:45
- Młody Karol Wojtyła jako naukowiec był zagrożeniem dla komunistów, bo wzbudzał respekt i podziw wśród studentów i inteligencji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Łatka z IPN. 
Audio
Powrót po zakończonej uroczystości. Widoczni m.in. metropolita krakowski ks. arcybiskup Karol Wojtyła (na pierwszym planie), metropolita poznański ks. arcybiskup Antoni Baraniak (1. z lewej na drugim planie, trzyma w ręku kwiaty), obok idzie ks. kard. Stefan Wyszyński, za nim na prawo widoczny jego sekretarz ks. infułat Władysław Padacz
Powrót po zakończonej uroczystości. Widoczni m.in. metropolita krakowski ks. arcybiskup Karol Wojtyła (na pierwszym planie), metropolita poznański ks. arcybiskup Antoni Baraniak (1. z lewej na drugim planie, trzyma w ręku kwiaty), obok idzie ks. kard. Stefan Wyszyński, za nim na prawo widoczny jego sekretarz ks. infułat Władysław PadaczFoto: NAC

Msza św. Ojca Świętego Franciszka przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie 18 maja, diecezjalne i parafialne dziękczynienie za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II w całej Polsce, a także orędzia i programy telewizyjne i radiowe oraz inicjatywy wirtualne złożą się na obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Przy tej okazji, także na antenie Polskiego Radia 24, wiele audycji i dyskusji na temat pontyfikatu Jana Pawła II oraz czasu jego młodości kiedy jeszcze jako kleryk z Krakowa, wzbudzał zainteresowanie Służby Bezpieczeństwa. 

Jan Paweł II EN 1200.jpg
100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Sprawdź wyjątkową oprawę Polskiego Radia

"Walory intelektualne"

Dr Rafał Łatka z IPN, gość PR24 przypomniał, że inwigilacja Karola Wojtyły trwała od 1946 roku kiedy bezpieka znalazła informacje o jego działalności jako kleryka i działalności ze studentami na Uniwersytecie Jagiellońskim. - Dostrzegano walory intelektualne młodego kapłana, a poza tym jego aktywność wymykała się poza mury świątyni - dodał.

Jak podkreślił bezpieka interesowała się też Teatrem Rapsodycznym, gdzie jednym z aktorów był Karol Wojtyła. Teatr został założony z inicjatywy katolickiego podziemnego ugrupowania politycznego "Unia". Jego działalność była formą walki i przejawem oporu duchowego wobec okupanta. Scena funkcjonowała w konspiracji.

"Biskup Wojtyła"

- Inwigilacja stała się głębsza gdy w 1963 roku biskup Karol Wojtyła został metropolitą krakowskim. Nominacja została uznana bo reszta kandydatów była wtedy uważana przez komunistów za bardziej zagrażającą - dodał historyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja: "Północ południe"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Dr Rafał Łatka (IPN)

Data: 16.05.2020 r.

Godz: 12.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozpoczęły się procesy beatyfikacyjne rodziców Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 11:30
W bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach odbyła się pierwsza uroczysta sesja trybunałów beatyfikacyjnych. Pierwszy sędzia trybunału, metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski zaprosił do modlitwy o pomyślny przebieg procesu i łaski za wstawiennictwem Sług Bożych Karola i Emilii Wojtyłów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Refleks, inteligencja i skracanie dystansu". Grzegorz Polak o św. Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 12:12
- Papież zdawał sobie sprawę, że humor skraca dystans i wiedział, że na spotkania z nim ludzie przychodzą spięci. Jednym gestem potrafił sprawić, że ono opadało - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Grzegorz Polak. 
rozwiń zwiń