more_horiz

"Prezydent inicjatorem całego pomysłu". Prof. Żurawski vel Grajewski o Trójmorzu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 19:13
- Trójmorze to jeden z dwóch filarów konsekwentnej polityki prezydenta Andrzeja Dudy, która oparta jest na kierunku regionalnym - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Audio
  • Prof. Żurawski vel Grajewski: Trójmorze jest projektem infrastrukturalnym (Temat dnia/Gość PR24)
Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski
Prof. Przemysław Żurawski vel GrajewskiFoto: PR24
dwnld1499956627 (1).jpg
Trójmorze - nowe drogi, korytarz gazowy, silna gospodarka. Region buduje potencjał, który chciał mu zabrać ZSRR

Trójmorze to inicjatywa obejmująca współpracę krajów Europy Środkowo-Wschodniej, która ma zintensyfikować wzajemne kontakty gospodarcze, rozbudować sieć połączeń drogowych i energetycznych, poprawić infrastrukturę informatyczną.

- Międzymorze jako koncepcja historyczna była zaprojektowana przede wszystkim jako sojusz wojskowy, pierwotnie polsko-ukraiński - dla odparcia zagrożenia rosyjskiego. Gdy to się nie udało, próbowano stworzyć inny związek między Karpatami i Dunajem. Poprzedni projekt był przede wszystkim polityczny - tłumaczył gość PR24.

Jednolity rynek europejski

Prof. Żurawski vel Grajewski podkreślił, że "Trójmorze jest projektem infrastrukturalnym". - Jego głównym zadaniem praktycznym jest właśnie rozwój infrastruktury. (...) Nasz region, od Skandynawii po Bałkany, jest sam dla siebie potencjalnie bardzo dużym rynkiem. Warunkiem członkostwa w Trójmorzu jest członkostwo w Unii Europejskiej, więc formalnie funkcjonujemy w ramach jednolitego rynku europejskiego - zaznaczył.

- Wymiana usług i towarów następuje zgodnie z geografią szlaków komunikacyjnych. Tego się nie da zadekretować. (...) Prezydent Andrzej Duda jest inicjatorem tego całego pomysłu. Prezydenci Polski i Chorwacji rozpoczęli ten projekt w 2015 r. Jest to jeden z dwóch filarów konsekwentnej polityki prezydenta, która oparta jest na kierunku regionalnym - mówił ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Aleksander Ziemiańczyk
Gość: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (politolog)
Data emisji: 20.05.2020
Godzina emisji: 17.51

PR24/PAP/pb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem