Prof. Jan Żaryn: współcześni patroni stolicy identyfikują się z komunistami
- Mam wrażenie, że wydobywanie się z PRL-owskich nawyków myślowych jest procesem, który zajął już całe pokolenie, niewątpliwie za sprawą tego, co stało się 4 czerwca 1989 i 1992 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
2020-06-04, 17:06
Posłuchaj
Dziś przypada 31. rocznica częściowo wolnych wyborów do parlamentu, a także 28. rocznica obalenia rządu Jana Olszewskiego po tzw. nocy teczek.
Powiązany Artykuł
"Noc teczek", czyli odwołanie rządu Jana Olszewskiego
"Polska ma być oparta na kłamstwie"
W ocenie gościa Polskiego Radia 24, "odwołując się do dat 4 czerwca - w szczególności w odniesieniu do 1992 roku, kiedy zmowa części elit solidarnościowych z komunistami doprowadziła do wyrzucenia z siodła legalnie funkcjonującego rządu, opartego na wotum zaufania narodu w pierwszych wolnych wyborach parlamentarnych z grudnia 1991 roku - nie ma wątpliwości, że oznaczało to m.in., że struktura społeczna i tworzenie się systemu demokratycznego w Polsce ma być oparte na kłamstwie".
- Żeby Polacy nie dowiedzieli się, kto jest kim, ale, żeby uczestniczyli w procedurach demokratycznych, czyli żeby byli małpami podnoszącymi ręce, klaszczącymi i wybierającymi imiona i nazwiska, bez prawa do znajomości faktycznych życiorysów tych ludzi. To była obraza dla Polaków, dla systemu demokratycznego - ocenił Jan Żaryn.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jan Parys: 4 czerwca 1992 roku doszło do recydywy komunizmu
REKLAMA
- Mam wrażenie, że wydobywanie się z PRL-owskich nawyków myślowych jest procesem, który zajął już całe pokolenie, niewątpliwie za sprawą tego, co stało się 4 czerwca 1989 i 1992 roku - powiedział gość Polskiego Radia 24 i dodał, że "4 czerwca 1992 roku był próbą zatrzymania procesu autentycznej zmiany struktury społecznej w Polsce - wyrugowania post-PRL-owskich nomenklaturowych i esbeckich uwarunkowań z życia dominującego na polu państwowym, gospodarczym i medialnym". - Wychowankowie tych przemian, które miały miejsce w latach 89-92 to ludzie, którzy dzisiaj wydają się "niedouczalni", jeśli chodzi o praktykowanie systemu demokratycznego - powiedział historyk.
"Współczesne władze Warszawy identyfikują się z komunistami"
W ocenie Jana Żaryna, "dziś bardzo wielu polityków, w szczególności Koalicji Obywatelskiej, jest gotowych wykorzystywać procedury państwa demokratycznego, jednocześnie wciskając w te procedury praktyki niechlubne z punktu widzenia etyki i odpowiedzialności za państwo". - Wielokrotnie mówimy o tym, jak Moskwa zamieniana jest na Brukselę, jak nie ma woli, czy też odwagi, by myśleć o swoim narodzie jako o czymś odziedziczonym - wskazał.
Powiązany Artykuł
Antoni Macierewicz: program Zjednoczonej Prawicy kontynuacją dorobku Jana Olszewskiego
- Jeżeli w Warszawie nadal są ulice Zygmunta Modzelewskiego, Wincentego Rzymowskiego itd., to znaczy, że dzisiejsi patroni stolicy, wśród których jest Rafał Trzaskowski, identyfikują się z komunistami, którzy zrobili wielkie zło państwu polskiemu, narodowi polskiemu - podkreślił Jan Żaryn.
W rozmowie więcej o tym, jakie znaczenie ma data 4 czerwca w polskiej polityce i historii. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Jan Żaryn (dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego)
Data emisji: 04.06.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 15.40
mbl
Polecane
REKLAMA