"To byłby sukces". Prof. Michał Kleiber o pieniądzach dla Polski na koronakryzys

- Jesteśmy na dobrej drodze do tego, żeby właśnie jako solidarny uczestnik inicjatyw europejskich korzystać z tej pomocy w olbrzymim stopniu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, b. prezes Polskiej Akademii Nauk. - Niestety, ciągle się obawiam, że jest potrzebna jednomyślność i decyzyjność krajów, które mają rezerwę - dodał.

2020-06-19, 16:20

"To byłby sukces". Prof. Michał Kleiber o pieniądzach dla Polski na koronakryzys
Prof. Michał Kleiber. Foto: PR24

Polska powinna zostać czwartym co do wielkości beneficjentem Funduszu Odbudowy. Komisja Europejska zaproponowała, by na wychodzenie z koronakryzysu Unia przeznaczyła 750 mld euro, w tym pół biliona w dotacjach.

"Poszliśmy o krok dalej"

O kształcie Funduszu Odbudowy i budżetu Unii po 2020 roku rozmawiali europejscy przywódcy podczas trwającego wideoszczytu. Ta narada nie przyniesie rozstrzygnięć, jest bardziej traktowana jak przygotowanie gruntu pod negocjacje, by na kolejnym spotkaniu w przyszłym miesiącu możliwy był kompromis. Podstawą do negocjacji jest propozycja Komisji Europejskiej z końca maja. Fundusz odbudowy ma być w wysokości 750 miliardów euro - te pieniądze Unia pożyczy na rynkach, a przyszły wieloletni budżet ma wynieść bilion 100 miliardów euro. Swoje oczekiwania ma także Polska.

Posłuchaj

19.06.202 prof. Michał Kleiber: 700 mld euro dla Polski, jeśli się te słowa sprawdzą, to byłby sukces. (Temat Dnia/Gość PR24) 13:51
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

- Poszliśmy o krok dalej; proponujemy nowe rozwiązania np. opłatę od wielkich korporacji za sprzedaż produktów i usług na jednolitym rynku, a także podatek od transakcji finansowych - mówił premier Mateusz Morawiecki w piątek po zakończeniu posiedzenia Rady Europejskiej.

flaga ue 1200.jpg

Powiązany Artykuł

Prof. Michał Kleiber: Unia Europejska nie traktuje wszystkich interesariuszy w taki sam sposób

Podczas późniejszej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki wskazał, że Polska integruje kilka punktów widzenia. - I to jest ważne, że inaczej patrzy na ten kryzys południe Europy, inaczej kilka bardzo skąpych krajów, najbogatszych zresztą, mniejszych krajów Europy Zachodniej i Północnej, inaczej Europa Centralna - mówił.

- Polska stara się zintegrować, pojednać ze sobą kilka perspektyw i to całkiem nieźle nam się udaje. To, że dzisiaj poszliśmy na pewno o krok dalej, wiąże się również z tym, że proponujemy nowe, ciekawe rozwiązania" - oświadczył premier.

REKLAMA

"Należy przygotowywać prounijny plan"

Prof. Michał Kleiber w PR24 stwierdził, że w związku z negocjacjami dotyczącymi środków z Funduszu Odbudowy "spodziewa się najróżniejszych perturbacji". - Nie miałem nadziei, że dojdzie do rozstrzygnięć ostatecznych, bo to jest powiązane z budżetem UE. Jako Polska jesteśmy jednak na dobrej drodze do tego, żeby właśnie jako solidarny uczestnik inicjatyw europejskich korzystać na tej pomocy w olbrzymim stopniu - powiedział były szef PAN. - Niestety, ciągle się obawiam, że jest potrzebna jednomyślność i decyzyjność krajów, które mają rezerwę - dodał.

Według Gościa PR24 cała sfera unijnych negocjacji po pandemii koronawirusa to "wielki problem dyplomatyczny".


Powiązany Artykuł

PAP UE Parlament Europejski sesja koronawirus 1200.jpg
Dr Małgorzata Bonikowska: Unia Europejska bardzo przyspieszyła ws. pandemii

- Należy przekonywać i przygotowywać prounijny plan, żeby pokazać, jak pieniądze płynące do Polski odbiją się w korzystny sposób na gospodarce całej Unii Europejskiej. Nie wszyscy sobie z tego zdają sprawę. My wiemy, że korzyści, które wynoszone są przez głównych płatników unijnych, nie są mniejsze niż te korzyści, które my wynosimy. Chodzi o to, żeby umieć dobitnie o tym powiedzieć - podsumował uczony.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

REKLAMA

* * *

Audycja: "Temat Dnia / Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Piotr Nisztor
Data emisji: 19.06.2020
Godzina emisji: 15:09

PR24/tb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej