X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

USA przeniosą część wojsk z Niemiec do Polski? Gen. Polko: Fort Trump to przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 17:00
- Mam nadzieję, że zrealizuje się w końcu idea nowoczesnej bazy np. w oparciu o poligon drawski, który jest świetnie skomunikowany i jest największym poligonem w Europie. Około 5 tys. żołnierzy USA mogłoby tam stacjonować - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko.
Audio
  • Ge. Roman Polko o obecności wojsk USA w Polsce (Temat dnia/Gość PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Bumble Dee

24 czerwca w Waszyngtonie ma dojść do spotkania Andrzeja Dudy z prezydentem USA. Rozmowy mają się toczyć wokół kwestii handlu, energetyki (w tym możliwości budowy w Polsce elektrowni jądrowej) i bezpieczeństwa telekomunikacyjnego. Wiadomo jednak, że jednym z celów spotkania jest omówienie planu przeniesienia części żołnierzy amerykańskich z Niemiec do Polski. W tym kontekście powraca koncepcja budowy Fortu Trump. 

Czytaj więcej:

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że w interesie Polski jest, aby wojska amerykańskie zostały w Europie. - Rozdrobnienie wojsk w różnych garnizonach i brak nowoczesnej infrastruktury przeszkadza w budowaniu zdolności obronnej. Ćwiczenia Defender 2020, ogromny przerzut wojsk amerykańskich, pokazały problemy logistyczne, które istnieją. Dało się również zauważyć życzliwą postawę Polaków w stosunku do żołnierzy USA. Wpłynęło to również na to, że Amerykanie chcą u nas być. Również dlatego prezydent Andrzej Duda otrzymał zaproszenie od Donalda Trumpa do rozmów na ten temat. Donald Trump nie zamierza wycofać wojski USA z Europy, szuka miejsca, gdzie będą one bardziej życzliwie przyjmowane - powiedział Ge. Roman Polko. 


Posłuchaj
24:44 Polko.mp3 Ge. Roman Polko o obecności wojsk USA w Polsce (Temat dnia/Gość PR24)

Nawet 5 tys. żołnierzy w Forcie Trump?

Na podstawie decyzji administracji Donalda Trumpa o wycofaniu części wojsk amerykańskich z terenu Niemiec, kontyngent USA ma zmniejszyć się o 9,5 tysiąca żołnierzy. - Część tych żołnierzy powinniśmy u siebie zagospodarować. Mam nadzieję, że zrealizuje się w końcu idea nowoczesnej bazy np. w oparciu o poligon drawski, który jest świetnie skomunikowany i jest największym poligonem w Europie. Około 5 tys. żołnierzy mogłoby tam stacjonować. Zaproszenie do Waszyngtonu dla prezydenta Andrzeja Dudy jest bezprecedensowe, pewnie głównie na ten temat Donald Trump będzie chciał rozmawiać - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. 

Jego zdaniem Fort Trump to przyszłość. - Budowa nowoczesnej bazy w oparciu o poligony, które umożliwiają szkolenie i posiadająca własne szpitale, szkoły i sklepy, by żołnierze mogli tam żyć ze swoimi rodzinami jest koniecznością. Nie możemy oczekiwać od żołnierzy USA, że będą stacjonować w Polsce latami w izolacji od swoich najbliższych. Po prostu trzeba to budować - podkreślił gen. Roman Polko. 

Kilka dni temu ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher pisała na Twitterze, że nadal aktualny jest temat powstania w Polsce bazy Fort Trump. - Negocjacje idą zgodnie z planem. Ich efekty będą jeszcze bardziej imponujące niż pierwotna wizja prezydenta Donalda Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudy, dotycząca amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce - zapewniła Mosbacher.

Więcej w nagraniu.

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Goście: gen. Roman Polko

Data emisji: 20.06.2020

Godzina: 15.35

Czytaj także

Szef MON: jesteśmy gotowi przyjąć więcej żołnierzy USA

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 09:55
- Zgodnie z deklaracją podpisaną w zeszłym roku w Nowym Jorku przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa, wielkość amerykańskich oddziałów w Polsce wzrośnie przynajmniej o tysiąc żołnierzy. Nie jest naszym zadaniem jednak, by mówić, skąd te oddziały zostaną przesunięte - powiedział w Polskim Radiu 24 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń