"Jedyna konstrukcja walcząca z unijnym establishmentem". Prof. Gil ocenił działania Grupy Wyszehradzkiej

- Nadanie obecnego kształtu współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej było dobrym posunięciem. Jej konsolidacja, przede wszystkim na osi Warszawa-Budapeszt, zdała egzamin - powiedział prof. Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

2020-07-21, 15:04

"Jedyna konstrukcja walcząca z unijnym establishmentem". Prof. Gil ocenił działania Grupy Wyszehradzkiej

Piątego dnia negocjacji przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie ws. budżetu na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po koronawirusie. Niektórzy komentatorzy, w przypadku braku konsensusu, wieszczyli, że może być to początkiem końca Unii.

Powiązany Artykuł

Piotr Müller 663.jpg
"Grupa Wyszehradzka pokazała twarde stanowisko". Rzecznik rządu o negocjacjach ws. budżetu UE

- Gdy zaczęła się epidemia, podczas której główną rolę odgrywały państwa narodowe, nastąpiła konsolidacja wokół idei, wielu przepowiadało, że Unia nie przetrwa tej próby. Okazuje się, że ta biurokracja i aparat fiskalno-partyjny ma się dobrze. Widać natomiast, że pękają więzy pomiędzy poszczególnymi państwami, rodzi się nieufność - ocenił prof. Andrzej Gil.

Posłuchaj

Prof. Andrzej Gil o zakończonym szczycie państw Unii Europejskiej oraz znaczeniu Grupy Wyszehradzkiej na mapie politycznej naszego kontynentu ("Temat dnia/Gość PR24") 23:49
+
Dodaj do playlisty

Praworządność symbolem braku zaufania?

Przykładem wspomnianej nieufności jest w opinii politologa zapis o praworządności. Wskazał, że również rozbicie na północ-południe jest coraz wyraźniejsze. – Mogliśmy te rzeczy obserwować przez ostatnie dni w mediach.

WIĘCEJ W TEMACIE:

Powiązany Artykuł

KPRM mateusz morawiecki free 1200.jpg
"Majstersztyk osiągnięty dzięki determinacji Polski i Węgier". Ćosić o ustaleniach szczytu UE ws. praworządności

Grupa Wyszehradzka zwarta i gotowa

Jako przeciwieństwo ochładzających się relacji między niektórymi państwami w Europie, prof. Gil wskazał projekt Grupy Wyszehradzkiej. Zaznaczył, że nadanie obecnego kształtu współpracy państw naszego regionu, było dobrym posunięciem.

REKLAMA

- Jest to jedyna konstrukcja polityczna wewnątrz Wspólnoty, która stara się walczyć z unijnym establishmentem, nadbudową ideologiczno-finansową. Konsolidacja grupy, przede wszystkim na osi Warszawa-Budapeszt, zdało egzamin. Gospodarki krajów należących do sojuszu z niewielkim uszczerbkiem, w przeciwieństwie do innych państw, przetrwały najgorszy okres pandemii – zauważył rozmówca Antoniego Trzmiela.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Andrzej Gil, politolog z KUL
Data emisji: 21.07.2020
Godzina emisji: 13.35

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej