Politolog: utrata Mazowsza może być początkiem końca PSL
- Przy obecnych sondażach poparcia dla partii politycznych, w woj. mazowieckim zwyciężyłoby PiS, a w woj. warszawskim - PO. Pewne jest też, że PSL znalazłoby się poza układem władzy w obu województwach - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog i historyk z Instytutu Piłsudskiego.
2020-07-23, 14:33
Według ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" Prawo i Sprawiedliwość bardzo śpieszy się z zapowiadanym już wcześniej wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego. Miałoby to doprowadzić do przeprowadzenia wyborów na terenie dwóch nowych województw. Według gazety, projekt jest niemal gotowy i do końca lipca trafi do Sejmu.
Powiązany Artykuł
"Trwają negocjacje z PiS". Solidarna Polska chce zmian w rządzie
"Podają przykład Samoobrony"
W ocenie gościa Polskiego Radia 24, projekt podzielenia Mazowsza na dwa województwa jest "elementem presji na PSL". - Z sondaży wynika, że przy obecnych rezultatach poparcia dla partii politycznych, w woj. mazowieckim zwyciężyłoby PiS, a w woj. warszawskim - PO, przy czym, nie wiadomo, czy byłoby w stanie rządzić samodzielnie. Pewne jest za to, że PSL znalazłoby się poza układem władzy w obu województwach. To realne zagrożenie dla ludowców - tłumaczył Andrzej Anusz.
Czytaj także:
- Poseł PSL: nie jesteśmy zainteresowani koalicją z PiS i żadnymi "stołkami"
- Kosiniak-Kamysz: za kilka dni zaprezentujemy propozycję dla całej opozycji
Gość "Tematu dnia" nawiązał też do - jak mówił - trwających rozmów o koalicji PSL i PiS w sejmikach województw. - Jeden z radnych PSL w sejmiku woj. mazowieckiego wysyłał sygnały, że jest gotów przejść na stronę PiS, podobnie jak Konrad Rycel, radny niezależny. Gdyby ich dwóch przeszło do PiS, mogłoby dojść do zmiany koalicji i być może nawet odwołania marszałka Struzika - zaznaczył Andrzej Anusz. - Utrata Mazowsza może być początkiem końca PSL jako partii z dużym zapleczem w terenie - zaznaczył.
Według eksperta, "PSL znalazł się na politycznym rozdrożu". - Propozycja PiS, z jednej strony - zawarcia koalicji parlamentarnej i w sejmikach, a z drugiej strony - podziału województwa mazowieckiego na dwa, może oznaczać wypadnięcie PSL z gry. - wyjaśnił i zaznaczył, że "działacze terenowi PSL coraz chętniej mówią o tym, że chcą rozmawiać z PiS". - Politycy PSL niechętni takiej koalicji, dają przykład Samoobrony - przekonują, że po kilku latach PSL przestałby istnieć jako samodzielny podmiot - zaznaczył Andrzej Anusz.
REKLAMA
Posłuchaj
W rozmowie więcej analiz bieżącej polskiej sceny politycznej. Zachęcamy do wysłuchania audycji.
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: dr Andrzej Anusz (politolog, Instytut Piłsudskiego)
Data emisji: 23.07.2020
Godzina emisji: 13.33
mbl
REKLAMA
REKLAMA