X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Krzysztof Jabłonka: rząd Obrony Narodowej był rządem chłopsko-robotniczym

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 13:02
- Armia Czerwona, wszędzie gdzie doszła, głosiła sojusz robotniczo-chłopski. To był chwytliwy postulat. Na to polskie siły polityczne odpowiedziały wystawieniem rządu chłopsko-robotniczego z premierem Witosem - przywódcą ludowców i wicepremierem Daszyńskim - przywódcą robotników - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka.
Wincenty Witos, w 1920 roku powołany na premiera Rządu Obrony Narodowej
Wincenty Witos, w 1920 roku powołany na premiera Rządu Obrony NarodowejFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Obchodzimy 100. rocznicę powołania Rządu Obrony Narodowej, pierwszego rządu Wincentego Witosa. Rząd ten jednoczył od dawna zwaśnione ugrupowania polityczne, które nie wyobrażały sobie współpracy, a w tej trudnej sytuacji, w obliczu trwającej wojny polsko-bolszewickiej, potrafiły się porozumieć i współpracować w celu obrony nowo narodzonego państwa polskiego. W Polskim Radiu 24 mówił na ten temat historyk Krzysztof Jabłonka.

"Sojusz robotniczo-chłopski był chwytliwym hasłem"

Daszynski_and_Witos 663.jpg
Rząd Obrony Narodowej - symbol jedności przeciw bolszewikom

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, jaką formalną nazwę miała bolszewicka Armia Czerwona, która szła wówczas na Polskę - Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona. Zaznaczył, że to bardzo ważny czynnik dla powołania w Polsce Rządu Obrony Narodowej, ponieważ bolszewicy, wszędzie gdzie doszli, "głosili sojusz robotniczo-chłopski". - Że na tym robotnicy Rosji wyszli źle, a chłopi jeszcze gorzej, to już jest późniejszą sprawą - mówił Krzysztof Jabłonka.

Czytaj również:

- W owym czasie był to bardzo chwytliwy postulat i miał on przeciągnąć na stronę sowiecką - nie rosyjską, przypominam, sowiecką - polskich robotników, dla których już było miejsce gotowe, że tu mają sprawować władzę i oczywiście polskich chłopów, którzy wprawdzie do władzy się nie rwali, ale "w których imieniu" walczyli właśnie rosyjscy robotnicy i chłopi - dodał historyk.

Chłopsko-robotnicza odpowiedź Polski

- Co zrobiły siły polityczne, w pewnym sensie pod przewodem, a może pod prezesurą Józefa Piłsudskiego, jako naczelnika państwa? Wystawiły rząd chłopsko-robotniczy, czyli premier Wincenty Witos, przywódca ludowców, a wicepremier Ignacy Daszyński, przywódca robotników Galicji, a potem, po zjednoczeniu PPS-u, wszystkich robotników Polski - mówił Krzysztof Jabłonka.

- I to poskutkowało. Robotnicy jednak słuchali swoich własnych przywódców, ale przede wszystkim słuchali swojego własnego rozumu. I bardzo szybko się zorientowali, że idzie obłuda i idzie kłamstwo. Stąd też, moim skromnym zdaniem, to jest największy Cud nad Wisłą: że Polacy chcieli być Polakami - dodał.

Posłuchaj
24:17 PR24_MPLS 2020_07_24-11-33-06_Jabłonka.mp3 Krzysztof Jabłonka o powołaniu Rządu Obrony Narodowej ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki
Gość: Krzysztof Jabłonka (historyk)
Data emisji: 24.07.2020
Godzina emisji: 11.33

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przewrót majowy – o krok od wojny domowej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 05:55
12 maja 1926 roku Marszałek Józef Piłsudski żądał ustąpienia rządu Wincentego Witosa. Spotkał się w tej sprawie z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego w Warszawie. Tego samego dnia wybuchły uliczne walki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20. rocznica śmierci Jana Karskiego. Przed pomnikiem w Warszawie złożono kwiaty

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 19:07
Przed pomnikiem-ławeczką Jana Karskiego w Warszawie złożono kwiaty i uczczono pamięć legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego. W poniedziałek 13 lipca mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Karskiego - świadka Holocaustu, który jako pierwszy przekazał na Zachód osobistą relację o zagładzie Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat od Bitwy Warszawskiej. IPN oddaje hołd bohaterskim ochotnikom sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 04:48
W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 roku IPN oddaje hołd ochotnikom, którzy masowo wstępowali przed tą walką w szeregi wojska. Wśród inicjatyw Instytutu Pamięci Narodowej jest odsłanianie w kilkunastu miejscach Polski tablic, które mają przypominać o wkładzie w wojnę z bolszewikami żołnierzy-ochotników.
rozwiń zwiń