more_horiz

Gontarz: dzięki zapisom w tarczy antykryzysowej mogliśmy doraźnie pomóc przewoźnikom kolejowym

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 16:19
- Widzimy już tendencje wzrostowe, z których wynika, że pasażerowie przyzwyczajają się do sytuacji epidemicznej i wracają na kolej, więc mam nadzieję, że ubytek pasażerów z miesiąca na miesiąc będzie malał - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Gontarz z Biura Ministra Infrastruktury.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Grand Warszawski/Shutterstock

Tak w Polsce, jak i na świecie wciąż trwa pandemia COVID-19. Sytuacja epidemiczna w kraju odbiła się nie tylko na życiu społecznym, ale także na gospodarce. O stanie polskiej kolei mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Gontarz z Biura Ministra Infrastruktury.

Andrzej Bittel 1200.jpg
Wiceminister infrastruktury o programie "Kolej+": przeciwdziałamy wykluczeniu komunikacyjnemu

Spadek liczby pasażerów z powodu pandemii

Gość Polskiego Radia 24 został zapytany o to, na ile pandemia odbiła się na liczbie przewożonych pasażerów. Jak podkreślił, z posiadanych danych wynika, że faktycznie koleje bardzo mocno dotknął okres społecznej kwarantanny. - W kwietniu 2019 roku przewieziono 26 mln pasażerów - mówię tu o wszystkich pasażerach, PKP Intercity, Przewozów Regionalnych, Kolei Mazowieckich etc., zaś w kwietniu 2020 roku przewieziono tych pasażerów tylko 6 mln. Jest to spadek o 20 mln w porównaniu do zeszłego roku i o 77 proc. - wyliczał Tomasz Gontarz.

- W maju widzimy już tendencję lekkiego odbicia. Już tych pasażerów przewieziono blisko 10 mln, ale w zeszłym roku w maju było ich 28 mln. To jest spadek o 65 proc. To są te dane, którymi dysponujemy. Dane za czerwiec będą dostępne pod koniec lipca. To pokazuje jak znaczący jest ubytek pasażerów na kolei - dodał.

Nadzieja dla kolei

Gość PR24 przyznał, że spadek liczby przewożonych pasażerów był gwałtowny i drastyczny. - Ale widzimy już tendencje wzrostowe, z których wynika, że pasażerowie przyzwyczajają się do sytuacji epidemicznej i wracają na kolej, więc mam nadzieję, że ten ubytek pasażerów z miesiąca na miesiąc będzie malał - dodał Tomasz Gontarz.

Zobacz także:

praca budowa zatrudnienie free 1200.jpg
"Największa rewolucja od przeszło dwóch miesięcy". Prof. Jackowski o tarczy antykryzysowej 4.0

W rozmowie padło także pytanie o to, jak ten spadek liczby pasażerów przełożył się na wyniki finansowe przewoźników kolejowych.

- W tarczy antykryzysowej zawarliśmy przepisy, które niejako rekompensują przewoźnikom kolejowym tę sytuację związaną z ubytkiem pasażerów. Chodzi mianowicie o rekompensatę w postaci wypłacenia ulg ustawowych. Bo skoro pasażerowie nie jeżdżą, także ci, którzy korzystają z tych ulg ustawowych, to teoretycznie ta ulga nie powinna być wypłacana. Ale dzięki zapisom tarczy antykryzysowej mogliśmy doraźnie pomóc przewoźnikom kolejowym w naprawieniu ich budżetów - wyjaśnił Tomasz Gontarz.

Posłuchaj
21:56 PR24_MPLS 2020_07_26-15-05-52-Gontarz.mp3 Tomasz Gontarz o sytuacji polskiej kolei w związku z pandemią COVID-19 ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Tomasz Gontarz (Biuro Ministra Infrastruktury)
Data emisji: 26.07.2020
Godzina emisji: 15.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także