more_horiz

"Pomoże branży i spopularyzuje Polskę". Prof. Zbigniew Krysiak o bonie turystycznym

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 15:49
To jest kapitalna sprawa i niesie za sobą wiele korzyści. Pierwsza jest taka, że nasza branża może się odbudować. Druga sprawa, to popularyzacja Polski. To w długim terminie podziała w ten sposób, że nasza branża turystyczna rozwinie się i będzie bardziej konkurencyjna - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak z SGH i Instytutu Schumana.
Prof. Zbigniew Krysiak
Prof. Zbigniew Krysiak Foto: PR24/TB

Od 1 sierpnia wchodzi w życie bon turystyczny, program zainicjowany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Narzędzie to ma wesprzeć branżę turystyczną, która należy do najbardziej dotkniętych gospodarczymi konsekwencjami pandemii COVID-19 w Polsce. O polskiej gospodarce i bonie turystycznym mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak.

turystyka fundusz podroz pap 1200.jpg
Emilewicz: powstaje fundusz gwarancyjny dla branży turystycznej, przedmurze do systemowego rozwiązania

Stan krajowej gospodarki

Gość PR24 został zapytany o realny obraz polskiej gospodarki w związku z tym, że politycy z różnych stron głoszą opinie skrajnie od siebie różne, toteż - na podstawie ich wypowiedzi - trudno wnioskować o tym, jaki jest stan faktyczny.

- (Nasza gospodarka) jest w bardzo dobrym stanie, jak na taką sytuację. Ten dobry stan opiniują i opisują różni eksperci z Banku Światowego, z Komisji Europejskiej. Relatywnie porównujemy to do stanu innych ekonomii - niemiecka, francuska, włoska, gdzie sytuacja jest opłakana, bo tam nie ma nawet perspektywy przez najbliższe dwa lata, żeby był wzrost gospodarczy. Gospodarka niemiecka straciła cały dochód narodowy, który wypracowywała przez ostatnie 10 lat. (...) Jedną z kilku na całym globie ziemskim, które nie doświadczyły takich strat, jest gospodarka polska - odpowiedział prof. Zbigniew Krysiak powołując się na prowadzone przez siebie badania.

Czytaj również:

O bonie turystycznym

Profesor Zbigniew Krysiak skomentował także - wchodzący w sobotę w życie - bon turystyczny, który jest świadczeniem przyznawanym polskim rodzinom mającym dzieci, gdy udają się w podróż w kraju.

podróże mapa wakacje planowanie turystyka 1200.jpg
Dynamiczna sytuacja w turystyce. Sprawdź, czego się spodziewać w czasie podróży po Europie

- To jest kapitalna sprawa w tych warunkach i ona niesie za sobą wiele korzyści. Pierwsza korzyść jest taka, że nasza branża może się odbudować. (...) Druga sprawa, to jest popularyzacja Polski. "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Jak wiemy już ze statystyk, 90 proc. Polaków preferuje wyjazd w różne miejsca do Polski. To w długim terminie podziała w ten sposób, że nasza branża turystyczna rozwinie się i będzie bardziej konkurencyjna, będzie tworzyła lepszą, szerszą ofertę. I również - w określonej perspektywie - będzie przyciągała więcej osób zza granicy - mówił gość PR24.

- Chciałbym zwrócić uwagę na taką - powiedziałbym - inteligencję naszego rządu, pana premiera, wszystkich osób, które do tego się przyczyniły, inteligencję polegającą na stosowaniu właściwych środków, narzędzi w odpowiednim momencie. To nie jest wyrzucenie pieniędzy w błoto, ponieważ ten obrót z ruchu turystycznego powoduje generowanie podatku VAT między innymi, podatku dochodowego, czyli wpływy do budżetu - dodał.

Posłuchaj
17:48 PR24_MPLS 2020_07_31-14-33-15_Krysiak.mp3 Prof. Zbigniew Krysiak o bonie turystycznym ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Zbigniew Krysiak (SGH, Instytut Schumana)
Data emisji: 31.07.2020
Godzina emisji: 14.33

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także