X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Sytuacja w kraju jest napięta". Prof. Jelonek o tragicznym wybuchu w Bejrucie

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 10:37
- Kiedy coś dzieje się w Libanie, mają oni tendencję do oskarżania swoich dwóch sąsiadów, Syrii i Izraela o wszystko złe. Ostatnie wydarzenia gospodarcze, w tym bankructwo gospodarki, doprowadziło do sytuacji bardzo poważnego stanu kryzysu, który trwa od ubiegłego roku - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Adam Jelonek, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UW.
Protesty w Bejrucie
Protesty w BejrucieFoto: PAP/EPA/IBRAHIM DIRANI DAR AL MUSSAWIR

Tematem rozmowy była sytuacja w Libanie po tragicznym wybuchu w porcie w Bejrucie. - Trudno spodziewać się szczególnych zmian politycznych. W Libanie od czasów powstania tego państwa panuje nieustanny konflikt. Ostatnie lata wydają się być jednak dość spokojne, niemniej sytuacja jest napięta - stwierdził prof. Adam Jelonek.

bejrut przed parlamentem mid-epa08592091 1200.jpg
Policja strzelała do tłumu w Bejrucie. Wojsko odbiło budynek ministerstwa, "kwaterę główną rewolucji"

Zbankrutowane struktury

Jego zdaniem "w Libanie każdy konflikt zewnętrzny znajduje swoje odzwierciedlenie międzynarodowe. Kiedy coś dzieje się w Libanie, mają oni tendencję do oskarżania swoich dwóch sąsiadów, Syrii i Izraela o wszystko złe. Ostatnie wydarzenia gospodarcze, bankructwo gospodarki doprowadziło do sytuacji bardzo poważnego stanu kryzysu, który trwa od ubiegłego roku". 

Posłuchaj
22:57 PR24_MPLS 2020_08_09-10-05-41.mp3 Prof. Adam Jelonek o sytuacji polityczno-gospodarczej w Libanie (Temat Dnia/Gość PR24)

- Liban to kraj podzielony na liczne grupy narodowościowe i religijne. Połowę Libanu stanowią muzułmanie, a połowę chrześcijanie. Wydarzenie gospodarcze chyba po raz pierwszy łączą te dwie grupy. To, co wydarzyło się w porcie w Libanie, odzwierciedla poniekąd stan struktur państwowych. Władza centralna jest bardzo słaba i podzielona pomiędzy poszczególne grupy religijne. Nie do końca sprawuję władzę nad własnym terytorium i portem w Bejrucie - wyjaśnił.

Czytaj także:

- Pojawiają się głosy, że do wybuchu doprowadził Hezbollah, który jest mimo wszystko traktowany również jako organizacja pomocna obywatelom. Wśród polskich komentatorów pojawiły się również tezy, że ta składowana saletra amonowa miała szczególny charakter wojskowy, ale jest ona stosowana jako nawóz. Hezbollah jest wyposażony w najnowsze środki wojskowe, dlatego mało prawdopodobne wydaje się używanie saletry amonowej - podsumował gość Polskiego Radia 24.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: prof. Adam Jelonek (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UW)

Data emisji: 09.08.2020

Godzina emisji: 10.05

Polskie Radio 24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Żona i córka były przerażone, podmuch wysadził szyby". Dramatyczna opowieść Libańczyka o wybuchu w Bejrucie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 08:04
- Byłem wtedy w pracy. Usłyszeliśmy odgłos wybuchu i poczuliśmy podmuch. Cały budynek się trząsł. Moja żona i córka w tym czasie znajdowały się w niewielkiej odległości od portu - opowiada portalowi PolskieRadio24.pl Walid Samir Aoun, który prowadzi zakład fryzjerski w stolicy Libanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragedia w Bejrucie: Ekspert: międzynarodowe śledztwo mogłoby wykazać wiele nieprawidłowości

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 20:30
- Ten wybuch pokazuje skalę zepsucia tego państwa. W zasadzie od końca 2019 roku mieliśmy tam ostre protesty przeciw rządowi, które doprowadziły do jego upadku - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rydelek (Puls Lewantu). Sytuację w Libanie komentował także ks. dr Mariusz Boguszewski (Pomoc Kościołowi w Potrzebie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA wspierają Liban po wybuchu w Bejrucie. Pomoc warta 15 mln dolarów

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 01:53
Agencja Rozwoju Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych poinformowała, że przekaże Libanowi pomoc wartą ponad 15 milionów dolarów. We wtorkowym wybuchu niezabezpieczonych azotanów w porcie w Bejrucie zginęły co najmniej 154 osoby, a rannych zostało 5 tysięcy. Zniszczona została część miasta.
rozwiń zwiń