Prof. Cenckiewicz: upadek Warszawy w 1920 roku byłby dla niepodległości Polski kompletną katastrofą
- Komunizm sowiecki miał być na bagnetach Armii Czerwonej siłą zaniesiony na krańce świata, na Zachód. To, co zrobiła Polska na przedmościu warszawskim, zatrzymując marsz bolszewików, jest czymś zupełnie niewyobrażalnym - powiedział prof. Sławomir Cenckiewicz, historyk i dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.
2020-08-14, 10:31
Bitwa Warszawska w 1920 roku zdecydowała o wygranej przez Rzeczpospolitą wojnie polsko-bolszewickiej. Dziś mówi się, że to 18. przełomowa bitwa w historii świata, przede wszystkim dlatego, że uratowała Europę przed bolszewizmem.
Powiązany Artykuł
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"
Dar dla świata
Prof. Sławomir Cenckiewicz wyjaśnił, że komunizm sowiecki miał charakter rewolucyjny w rozumieniu wojennym, miał być na bagnetach Armii Czerwonej siłą zaniesiony na krańce świata, na Zachód. - To, co zrobiła Polska na przedmościu warszawskim, zatrzymując marsz bolszewików, jest czymś zupełnie niewyobrażalnym, również w charakterze daru, jaki został ofiarowany całemu światu - zaznaczył.
Posłuchaj
"Najpiękniejszy hołd"
Wagę Bitwy Warszawskiej docenił brytyjski dyplomata i pisarz Edgar Vincent D'Abernon, który zaliczył ją do najważniejszych bitew w dziejach ludzkości mających wpływ na losy świata.
- Napisał, że Polska broniła nie tylko siebie, ale całej cywilizacji Zachodu i on jako Brytyjczyk to potwierdza. Jest to najpiękniejszy hołd złożony przez kogoś, kto nie myślał o Polsce w wielkich kategoriach. Przyznał, że pod Warszawą była broniona również Wielka Brytania - powiedział prof. Cenckiewicz.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Lista najważniejszych wydarzeń
Katastrofa dla odrodzonego państwa
Batalia z sierpnia 1920 roku nazywana jest Cudem nad Wisłą, ponieważ kiedy wojska Rzeczypospolitej ponosiły klęskę, wódz Józef Piłsudski przeprowadził manewr otaczający Armię Czerwoną. Zwycięstwo zapewniło naszemu państwu niepodległość na blisko 20 lat.
- Sytuacja, w której pod nawałą olbrzymiej armii upadłaby stolica państwa odrodzonego po ponad 120 latach niewoli, odrodzonego raptem od dwóch lat, byłaby dla niepodległości Polski kompletną katastrofą, przestałaby ona istnieć - wskazał prof. Cenckiewicz.
Przypomniał, że duży wkład w zwycięstwo mieli nie tylko żołnierze na froncie - Fenomen polskich kryptologów, polskiego radiowywiadu, to fenomen, o którym należy pamiętać. To wielka sprawa - ocenił historyk.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Sławomir Cenckiewicz, historyk, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego
Data emisji: 14.08.2020
Godzina emisji: 09.37
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
REKLAMA