"Czekaliśmy na to 30 lat". Jan Parys o umowie wojskowej z USA
- USA rozumieją naszą pozycję i miejsce w Europie. 30 lat czekaliśmy na taką umowę wojskową z Ameryką, która jest ważna niezależnie od naszego członkostwa w NATO. Cementuje nasze stosunki dwustronne z Ameryką - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Jan Parys.
2020-08-15, 17:33
W Warszawie, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo podpisali umowę o współpracy wojskowej. Na mocy umowy do Polski przyleci tysiąc amerykańskich żołnierzy. W Polsce będzie utworzone również wysunięte dowództwo V Korpusu Armii Lądowej Stanów Zjednoczonych. Na jego lokalizację wyznaczono Poznań.
Powiązany Artykuł
"Za gwarancje bezpieczeństwa warto zapłacić". Jastrzębowski o polsko-amerykańskiej umowie o współpracy wojskowej
Gość Polskiego Radia 24 zauważył symboliczną datę podpisania umowy, w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. - USA rozumieją naszą pozycję i miejsce w Europie. 30 lat czekaliśmy na taką umowę wojskową z Ameryką, która jest ważna niezależnie od naszego członkostwa w NATO. Cementuje nasze stosunki dwustronne z Ameryką - powiedział Jan Parys.
Były szef MON podkreślił też znaczenie rządów PiS w podpisaniu dokumentu. - Odrzucono koncepcję lewicowe, by Polska była związana z Rosją. Odrzucono też koncepcję liberałów, by Polska była związana z Niemcami. Te dwie możliwości dość ciężko nas doświadczyły w historii. PiS wybrało budowanie bezpieczeństwa Polski w sojuszu z USA. Dziś mamy finał tych starań. Przyczyniło się do tego wiele osób, ministrowie Witold Waszczykowski, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak i prezydent Andrzej Duda. Nasze bezpieczeństwo ekonomiczne zależy od UE, natomiast militarne od USA - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.
Łącznie z grupą 4,5 tysięcy żołnierzy przysłanych przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę, w Polsce będzie 5,5 tysiąca Amerykanów, którzy mają stacjonować na zasadzie rotacyjnej. Polska - podobnie jak inne państwa, które goszczą u siebie wojska amerykańskie - zapewni bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w magazynowaniu sprzętu i uzbrojenia oraz obsłudze wykorzystywanej infrastruktury. Szacunkowy koszt tych działań dla wojsk USA stale obecnych w Polsce wyniesie około 500 mln zł rocznie.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Goście: Jan Parys (były minister obrony)
Data emisji: 15.08.2020
REKLAMA
Godzina: 16.44
REKLAMA