more_horiz

Prof. Modzelewski: nie sprawdziły się pesymistyczne prognozy z początku pandemii

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 15:59
- Po stronie podatkowej wykonanie budżetu państwa za ostatnie półrocze jest na poziomie 43 proc. To oczywiście gorzej, niż bywało w poprzednich latach, ale w warunkach obecnych to jednak bardzo dobrze - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, komentując sytuację gospodarczą w Polsce w czasie pandemii koronawirusa.
Prof. Witold Modzelewski
Prof. Witold ModzelewskiFoto: TB/PR24

W lipcu średnie wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wyniosło 5381 złotych 65 groszy - podał Główny Urząd Statystyczny. To o 3,8 procent więcej niż przed rokiem. Z danych GUS wynika, że w ubiegłym miesiącu przeciętne zatrudnienie w firmach było niższe o 2,3%, licząc rok do roku i wyniosło 6 milionów 252 tysiące osób. Chodzi o przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 9 pracowników. W porównaniu z czerwcem przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 1,8%, a zatrudnienie zwiększyło się o 1,1%. W Polskim Radiu 24 dane te komentował prof. Witold Modzelewski.

Witold Modzelewski PAP-1200.jpg
Prof. Modzelewski: udało nam się uratować ekonomiczny potencjał firm

"Pesymizm się nie sprawdził"

Gość PR24 uznał, że dane te - w dobie trwającej pandemii i wynikającego z niej kryzysu - są dość pozytywne. Jak podkreślił, od marca i kwietnia "byliśmy pod presją bardzo pesymistycznych prognoz", w których m.in. spodziewano się znacznie dłuższego lockdownu. - Ten pesymizm się nie sprawdził - mówił prof. Witold Modzelewski.

Zwrócił także uwagę na szereg danych, które wyraźnie wskazują na dość pozytywną - jak na trudne warunki - sytuację ekonomiczną Polski.

Czytaj również:

- Wykonanie budżetu państwa po stronie podatkowej za półrocze jest na poziomie 43 proc. To jest oczywiście gorzej, niż to bywało w poprzednich latach, gdzie to wykonanie wynosiło mniej więcej 47 proc., ale spadek do 43 proc. po pół roku jest w warunkach obecnych, i przy spadku PKB w II kwartale jednak najgłębszym w historii, wykonaniem bardzo dobrym - podkreślił.

"Optymizm w warunkach pesymizmu"

- W tych warunkach, w których działamy i ponosimy koszty ograniczeń - bo ciągle je ponosimy - które zdominowały gospodarkę w II kwartale i jeszcze istnieją, zwłaszcza w relacjach międzynarodowych, stan, w którym jesteśmy, zarówno od strony fiskalnej, jak i makroekonomicznej, w którym jesteśmy po lipcu tego roku, można nawet zaliczyć do górnej granicy optymizmu w warunkach pesymizmu - mówił prof. Witold Modzelewski.

Jak wyjaśnił, to zabawnie brzmiące wyrażenie jest jednak sensowne. W tym roku faktycznie bowiem mamy trudną sytuację gospodarczą, ten rok jest gorszy, ale nawet pomimo tego z danych za pierwsze 6-7 miesięcy roku wynika, że "udaje nam się zminimalizować te wszystkie istotne koszta, które ponieśliśmy i które ponosimy".

Posłuchaj
26:00 PR24_MPLS 2020_08_19-14-33-15_Modzelewski.mp3 Prof. Witold Modzelewski o sytuacji ekonomicznej Polski w czasie pandemii ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Witold Modzelewski (prawnik, UW)
Data emisji: 19.08.2020
Godzina emisji: 14.33

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także