"Bez Śląska nie byłoby tak silnej Solidarności". 40. rocznica Porozumień Jastrzębskich
- Gdyby nie Śląsk i masowość tego wystąpienia, to mogłoby być rożnie w Gdańsku i Szczecinie. Pewnie późniejsza siła Solidarności nie byłaby tak ogromna - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Stawski, jeden z sygnatariuszy Porozumień Jastrzębskich.
2020-09-06, 15:15
3 września 1980 roku strona rządowa podpisała porozumienie ze strajkującymi w Jastrzębiu-Zdroju, które zakończyły strajk górników w dawnej KWK Manifest Lipcowy. Było ono trzecim - po gdańskim i szczecińskim - dokumentem podpisanym między władzą a protestującymi robotnikami i zakończyło falę strajków w sierpniu 1980 roku.
Powiązany Artykuł
"To był fantastyczny czas". Andrzej Kołodziej o porozumieniach sierpniowych
Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że działy się wtedy niesamowite rzeczy. - Nie wiem czy dzisiaj byłaby szansa znaleźć ludzi, którzy do tego stopnia zaangażowali się w sprawę, by tak bardzo ryzykować. Wtedy nie było wolności słowa, były sankcje, wilcze bilety. Nie można było się do nikogo odwołać -tłumaczył Grzegorz Stawski, który w kopalni Manifest Lipcowy był pracownikiem nadzoru.
Sygnatariusz porozumień przyznał, że w życiu bał się dwa razy. - Pierwszy raz, gdy wybuchł strajk w kopalni Manifest Lipcowy, gdy odpowiedziałem się za strajkującymi (...). Drugim takim momentem był 13 grudnia 1981 roku, gdy w wypełnionych milicyjnych furgonetkach wywieziono nas z Rybnika do lasu - wspominał.
Grzegorz Stawski przyznał, że znaczenie Porozumień Jastrzębskich często jest pomijane. - Trzeba mieć jednak świadomość, że na 10 tys. interweniowanych w całej Polsce ludzi, ponad 2 tys. interweniowano na Śląsku. Świadczy to o tym, że ogromny ciężar działania władzy był nakierowany na nasz region - tłumaczył. Dodał, że gdyby nie zastrajkował Śląsk, to inaczej wyglądałyby wydarzenia na Wybrzeżu. - To wszystko znajduje się w dokumentach. Gdyby nie Śląsk i masowość tego wystąpienia, to mogłoby być rożnie w Gdańsku i Szczecinie. Pewnie późniejsza siła Solidarności nie byłaby tak ogromna - podsumował.
REKLAMA
Posłuchaj
Oprócz poparcia wszystkich 21 postulatów gdańskich górnicy wywalczyli m.in. zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach, który oznaczał konieczność pracy przez 7 dni w tygodniu, wolne soboty dla całej Polski oraz podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Goście: Grzegorz Stawski (sygnatariusz Porozumień Jastrzębskich)
Data emisji: 6.09.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 14.06
PR24
Polecane
REKLAMA