X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Istotna jest odwaga w komunikowaniu tego, jak ważna jest wolność". Prof. Kozłowski po spotkaniu szefów rządów Grupy V4

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 11:40
- To, żeby Białoruś przeszła przemianę w stronę społeczeństwa decydującego o własnym losie, jest niezwykle istotne także dla bezpieczeństwa Polski i państw byłego bloku sowieckiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Kozłowski, ekspert ds. międzynarodowych, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni.
Lublin, 11.09.2020. Premier Mateusz Morawiecki (C), premier Słowacji Igor Matovicz (L) i premier Węgier Viktor Orban (P) podczas konferencji prasowej po szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie, 11 bm. W agendzie spotkania były przygotowania do posiedzenia Rady Europejskie, sytuacja na Białorusi i stosunki z Rosją.
Lublin, 11.09.2020. Premier Mateusz Morawiecki (C), premier Słowacji Igor Matovicz (L) i premier Węgier Viktor Orban (P) podczas konferencji prasowej po szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie, 11 bm. W agendzie spotkania były przygotowania do posiedzenia Rady Europejskie, sytuacja na Białorusi i stosunki z Rosją. Foto: PAP/Jacek Szydłowski

Sytuacja na Białorusi, polityka wschodnia oraz nadchodzące nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej to główne tematy rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej. Partnerzy w ramach Grupy V4 rozmawiali w Lublinie o wspólnych propozycjach dotyczących m.in. tymczasowych ograniczeń w podróżowaniu w związku z pandemią COVID-19. Podczas spotkania szefowie rządów przyjęli również wspólne oświadczenie dotyczące otrucia Aleksieja Nawalnego.

Na nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej, który ma odbyć się 24 i 25 września, planowana jest między innymi debata unijnych liderów na temat stosunków z Turcją. Na szczycie poruszony będzie również temat odbudowy gospodarczej po kryzysie wywołanym COVID 19 i polityki przemysłowej. Właśnie na tych aspektach skupili się w Lublinie przywódcy krajów z grupy Wyszehradzkiej. To jednak nie jedyne tematy, jakie były poruszane.


Wspólne oświadczenie V4 dotyczące Aleksieja Nawalnego

Podczas rozmów z szefami rządów Grupy V4 premier Mateusz Morawiecki odniósł się do sytuacji w Rosji. Szef polskiego rządu wskazał w tym kontekście na niedawną kwestię otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Grupa Wyszehradzka przyjęła wspólne oświadczenie w tej sprawie. Podkreślono w nim, że partnerzy V4 potępiają ten czyn i domagają się przeprowadzenia uczciwego śledztwa, które ujawni wszelkie okoliczności sprawy „V4 jednoznacznie potępia zamach na najwybitniejszego przywódcę rosyjskiej opozycji. Opinia publiczna zarówno w Rosji, jak i poza nią domaga się przejrzystego i dokładnego śledztwa w celu dokładnego zidentyfikowania prawdziwych sprawców i ich motywów” – czytamy w dokumencie.

Ponadto w oświadczeniu podkreślono, że użycie broni chemicznej jest całkowicie niedopuszczalne w żadnych okolicznościach i stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego.

Państwa Grupy Wyszehradzkiej wyrażają zaniepokojenie rozwojem sytuacji na Białorusi

Partnerzy Grupy V4 apelują do władz Białorusi o zaprzestanie łamania praw człowieka, a także natychmiastowe uwolnienie zatrzymanych. Przywódcy rozmawiali w Lublinie o potrzebie wszczęcia bezstronnego postępowania przeciwko osobom stosującym represje. Wyrazili nadzieję na prawdziwy dialog między białoruskim rządem a przedstawicielami białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego.


Morawiecki1200.jpg
"Dziękujemy za to, co robi dla nas Polska". Paweł Mażejka o sytuacji na Białorusi

Kryzys na Białorusi jest kryzysem wewnętrznym i powinien zostać rozwiązany poprzez dialog. Protestujący Białorusini wyrażają autentyczne potrzeby obywateli tego kraju, którzy pragną niezależnego i demokratycznego państwa.

- Wszyscy uważamy, że powinny odbyć się tam wolne wybory, żeby naród białoruski mógł sam zadecydować o swojej przyszłości – mówił premier po spotkaniu. Jak dodał „potępiamy w całej rozciągłości tortury, represje i apelujemy o uwolnienia wszystkich więźniów politycznych”.

Działania polskiego rządu ws. kryzysu na Białorusi i oferta współpracy gospodarczej od V4

Premier poinformował, że członkowie Grupy V4 chcą zaproponować narodowi białoruskiemu ofertę współpracy gospodarczej na przyszłość. To będą wspólne projekty związane z małymi przedsiębiorcami i polityką energetyczną. Białoruś musi sama wybrać, jakie priorytety chce realizować. Przedstawimy ten pakiet podczas najbliższego szczytu RE. „Wiemy, jak ważne jest dla wymiany handlowej, żeby infrastruktura między naszymi państwami była jak najlepsza” – kontynuował szef polskiego rządu.

Polska aktywnie wspiera społeczeństwo białoruskie w dążeniu do demokratycznych przemian. Od samego początku, kiedy za naszą wschodnią granicą rozpoczęły się powyborcze protesty, Polska jest ambasadorem wolnej i suwerennej Białorusi. Premier Mateusz Morawiecki prowadzi rozmowy z szefami państw i rządów Unii Europejskiej. W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację, polski rząd przyjął także pakiet pomocowy „Solidarni z Białorusią”.


Posłuchaj
21:19 KOZLOWSKI.mp3 12.09.2020 Artur Kozłowski: Powinniśmy jako państwo Europy środkowo-wschodniej (...) wspierać wszelkie ruchy związane ze społeczeństwem obywatelskim na Białorusi, ale też na Ukrainie. (Temat Dnia / Gość PR24)

 

Ponadto podczas spotkania 9 września ze Swietłaną Cichanouską i mniejszością białoruską, szef polskiego rządu wręczył klucze do nowej siedziby Białoruskiego Domu przy ul. Krynicznej 6 w Warszawie. W Polsce działa kilka białoruskich organizacji i instytucji, mediów, organizacji pozarządowych. Budują one wsparcie działalności demokratycznej na Białorusi. Jedną z nich jest Białoruski Dom w Warszawie – placówka, która łączy środowiska wielu białoruskich organizacji opozycyjnych.

"Powinniśmy wspierać wszelkie ruchy związane ze społeczeństwem obywatelskim na Białorusi"

O ustaleniach i znaczeniu szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie mówił w PR24 prof. Artur Kozłowski. Podkreślał, że mamy do czynienia z "doskonałą inicjatywą".

- Dotychczas pierwsze w podejmowaniu tak ważnych gestów w stosunku do społeczeństwa białoruskiego były państwa bałtyckie. Dobrze, że teraz dołączyła Polska i inne państwa Grupy Wyszehradzkiej - powiedział prof. Artur Kozłowski. - Powinniśmy jako państwo Europy środkowo-wschodniej po latach walki z komunizmem wspierać wszelkie ruchy związane ze społeczeństwem obywatelskim na Białorusi, ale też na Ukrainie - dodał.

Gość PR24 przekonywał ponadto, że starania, aby "Białoruś przeszła przemianę w stronę społeczeństwa decydującego o własnym losie, jest niezwykle istotne także dla bezpieczeństwa Polski i państw byłego bloku sowieckiego".

- Istotna jest odwaga w komunikowaniu tego, jak ważna jest wolność - podkreślił prof. Artur Kozłowski, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni, który mówił słuchaczom PR24 także o głębokich relacjach kulturowych i historycznych, które łącza Polaków z Białorusinami.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24" 
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: prof. Artur Kozłowski
Data emisji: 12.09.2020
Godzina emisji: 11:06

Polskie Radio 24/KPRP/tb

Czytaj także

Swiatłana Cichanouska w Polsce. Dziennikarz TV Biełsat: świat zaczyna ją uznawać

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 20:31
- Obserwujemy bardzo intensywny proces międzynarodowego uznawania Swiatłany Cichanouskiej. To jest bardzo budujące i pozytywne - mówił w Polskim Radiu 24 Siarhiej Pielasa (Biełsat TV).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Swiatłana Cichanouska w Polsce. "Reżim Łukaszenki jest w agonii"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 08:00
Przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, gościła w Polsce. Dziękowała Polakom za pomoc udzielaną Białorusinom, którzy protestują przeciwko fałszerstwom wyborczym.
rozwiń zwiń