X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Naturalny spektakl w teatrze polityki". Prof. Sowiński o rekonstrukcji rządu

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 12:07
-  Zbyt długi spektakl może wyrwać się spod kontroli i zacząć żyć swoim życiem. Może się też opatrzyć, spotkać z irytacją. Za oknem dzieje się bardzo dużo ważnych rzeczy, potrzebujemy nowego rządu, który będzie walczył z kryzysem gospodarczym i pandemią. Przestrzegam bohaterów spektaklu, by nie przeciągali struny - mówił prof. Sławomir Sowiński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Sławomir Sowiński, politolog UKSW
Sławomir Sowiński, politolog UKSWFoto: PR24

Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że sprawa rekonstrukcji postrzegana jest przez opinię publiczną jako spektakl. - Poszczególni aktorzy próbują budować napięcie. Marszałek Terlecki mówi, że koalicjanci muszą znać swoją rolę. Inny poseł PiS twierdzi, że rozmowy zmierzają ku końcowi. Z kolei ktoś z Solidarnej Polski dodaje, że najważniejsze są wartości, a przedstawiciel Porozumienia, że Jarosław Gowin powinien wrócić do rządu. Tego typu spektakl jest naturalny w teatrze polityki, ale jeżeli będzie trwał zbyt długo, to może wyrwać się spod kontroli i zacząć żyć swoim życiem. Może się też opatrzyć, spotkać  z irytacją. Za oknem dzieje się bardzo dużo ważnych rzeczy, potrzebujemy nowego rządu, który będzie walczył z kryzysem gospodarczym i pandemią. Przestrzegam bohaterów spektaklu, by nie przeciągali struny - powiedział prof. Sławomir Sowiński.

Waldemar Paruch 1200.jpg
"Potrzebne jest zracjonalizowanie procesów decyzyjnych". Prof. Paruch o rekonstrukcji rządu

Stan chwiejnej równowagi

Jego zdaniem w rozmowach koalicjantów mamy stan "chwiejnej równowagi". - Wszyscy, którzy prowadzą grę, mają jakieś mocne karty. PiS to największa formacja, reżyser i twórca scenariusza kolejnych wygranych wyborów. Posiada jednak o wiele mniejsze pole manewru niż po wyborach 2015 roku. Wynika to z tego, że Jarosław Kaczyński nie ma dziś w Sejmie ławki rezerwowych w innych ugrupowaniach sejmowych, którzy mogliby zasilić koalicją rządzącą. Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin doskonale o tym wiedzą. Ta równowaga sprawia, że negocjacje będą się wydłużały - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. 

Posłuchaj
18:14 PR24_MPLS 2020_09_15-11-11-47.mp3 Prof. Sławomir Sowiński o rekonstrukcji rządu (Temat dnia/Gość PR24)

Agenda i cele 

Dodał, że kluczowa w kompromisie będzie agenda polityczna na kolejne trzy lata. - Celem prezesa Jarosława Kaczyńskiego jest również, żeby w nowej układance wzmocnić pozycję premiera. Nie tylko w obozie Zjednoczonej Prawicy, ale również wewnątrz PiS. Trudno nie odnieść wrażenia, że w PiS istnieje wobec niego wewnętrzna opozycja - zauważył. Podkreślił również, że jesteśmy skazani na ciągłą polaryzację. - Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin zdają sobie sprawę, że ich polityczna przyszłość zależy od tego, czy zbudują sobie własny elektorat. Dlatego muszą o sobie przypominać, o własnej odrębności - podsumował prof. Sowiński.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Sławomir Sowiński

Data emisji: 15.09.2020

Godzina emisji: 11.11

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rozgrywka będzie ciekawa do samego końca". Maciej Kożuszek o powrocie Jarosława Gowina do rządu

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 09:12
- Ciekawe jest to, co stanie się z Jadwigą Emilewicz. Gdyby Jarosław Gowin miał ją zastąpić w rządzie, to mielibyśmy sytuację w której ktoś, kto okazał się lojalny wobec obozu politycznego, w pewnym sensie zostanie ukarany. Natomiast nagrodę otrzyma ten, który nie był lojalny i w trudnym momencie szukał podbicia swojego politycznego wizerunku - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska Codziennie"). Gośćmi byli też dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego) i Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE).
rozwiń zwiń