"Lepiej się porozumieć niż psuć coś, co działa". Artur Wróblewski o Zjednoczonej Prawicy
- Zjednoczona Prawica jest cementowana sprawami ideowymi. Poza tym wszyscy są własnymi zakładnikami. Solidarna Polska i Porozumienie nie istnieją samodzielnie bez PiS. Natomiast PiS nie posiada samodzielnej większości w Sejmie - mówił w Polskim Radiu 24 politolog Artur Wróblewski.
2020-09-22, 16:00
Posłuchaj
W środę 23 września odbędzie się posiedzenie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. Spotkanie będzie dotyczyć przyszłości Zjednoczonej Prawicy. Spotkanie kierownictwa PiS w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy odbyło się też w poniedziałek. Rzecznik PiS Anita Czerwińska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że podjęto decyzję o zdecydowanych rozstrzygnięciach. Dodała, że opinia publiczna zostanie poinformowana o nich w niedługim, stosownym czasie. Jak ustaliło Polskie Radio, decyzja ma zostać przedstawiona do końca tygodnia. Jednym z wariantów branych w PiS pod uwagę są przedterminowe wybory.
Powiązany Artykuł
Prof. Reginia-Zacharski: prymat PiS w ramach Zjednoczonej Prawicy to rzeczywistość
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że przedterminowe wybory zawsze są ryzykowne. - Może być reakcja rozczarowania umiarkowanych wyborców PiS, że bez mocnych powodów rozpadła się koalicja. Ci wyborcy, którym podobał się program inwestycji strukturalnych i patriotyzmu gospodarczego, mogą odpłynąć w stronę Szymona Hołowni. Część zawiedzionych wyborców z powodu ustawy o ochronie zwierząt może poprzeć Konfederację lub PSL - powiedział Artur Wróblewski.
Politolog przypomniał, że obecną sytuację porównuje się do roku 2007, gdy rozpadała się koalicja PiS z Samoobroną i Ligą Polskich Rodzin. - To jest jednak inna sytuacja. Zupełnie inni byli wtedy koalicjanci PiS. Zjednoczona Prawica jest cementowana sprawami ideowymi. Poza tym wszyscy są własnymi zakładnikami. Solidarna Polska i Porozumienie nie istnieją samodzielnie bez PiS. Natomiast PiS nie posiada samodzielnej większości w Sejmie. Sondaże pokazują, że przy wcześniejszych wyborach mogłoby liczyć na 229 mandatów. Lepiej się porozumieć niż psuć coś, co działa - podkreślił gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Posłuchaj
W zeszłym tygodniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra i ogranicza ubój rytualny. Ustawę poparło 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 się wstrzymało. Mimo dyscypliny klubowej w klubie PiS przeciw było 38 jego członków. W tym gronie było kilkunastu posłów należących do PiS oraz wszyscy posłowie Solidarnej Polski. Od głosu wstrzymało się 15 posłów drugiego z koalicjantów, czyli Porozumienia.
W związku ze złamaniem dyscypliny w głosowaniu w piątek 15 posłów PiS zostało zawieszonych w prawach członka partii. Wobec kilku kolejnych posłów toczą się postępowania wyjaśniające.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Artur Wróblewski
Data emisji: 22.09.2020
Godzina emisji: 15.09
REKLAMA
PR24
Polecane
REKLAMA