Prof. Kleiber: bez obecności na miejscu nauka traci swój główny walor
- Nie można pochopnie decydować, że nauka będzie zdalna. Potraktujmy to jako przejściowy okres, ale na podstawie dodatkowych doświadczeń podejmowałbym potem inne decyzje. Nie ma innych instytucji niż uczelnie, które mogłyby zastąpić źródło debaty publicznej i wymiany poglądów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko, co najważniejsze", były prezes PAN.
2020-10-02, 20:42
Rozmowa dotyczyła nauczania na wyższych uczelniach w czasie pandemii. - Jeśli zgadzamy się, by kilkadziesiąt osób było na weselach i są otwarte restauracje, to tym bardziej studenci powinni pojawiać się w murach uczelni. W uczelniach wyższych, które mają charakter teoretyczny, zdalne nauczanie podobno nie obniża jakości nauczania. Ja w to wątpię. Kontakty społeczne są niezwykle ważne - ocenił prof. Michał Kleiber.
Powiązany Artykuł
Prezydent: uniwersytet to miejsce debaty, a nie braku tolerancji
"Trzeba spokojnie rozmawiać"
- Bez obecności na miejscu nauka traci swój główny walor. Nie można pochopnie decydować, że nauka będzie zdalna. Potraktujmy to jako przejściowy okres, ale na podstawie dodatkowych doświadczeń podejmowałbym potem inne decyzje. Nie ma innych instytucji niż uczelnie, które mogłyby zastąpić źródło debaty publicznej i wymiany poglądów. Uniwersytety powinny pełnić bardzo ważną funkcję publiczną i oddziaływać na swoje otoczenie - podkreślił.
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 skomentował również nominację prof. Przemysława Czarnka na stanowisko ministra edukacji i szkolnictwa wyższego. - Przyznam, że była dla mnie zaskoczeniem. Prof. Czarnek pracuje na uczelni i ma swoje doświadczenia, ale objęcie połączonych resortów to bardzo skomplikowane zadanie. Polegam na jego talencie organizacyjnym - stwierdził.
- Inauguracja roku akademickiego. Paweł Sałek: na polskich uczelniach potrzeba tolerancji
- O wiele mniej miejsc w akademikach. Nowe reguły kwaterowania w czasie epidemii
- Uczelnie wyższe stawiają na kształcenie online. Prof. Nalaskowski: to proteza prawdziwego nauczania
- Na uczelniach trzeba dopuszczać różne poglądy, umieć promować szacunek i jednoczyć ludzi. Szukanie spoiwa, które by nas łączyło, jest niezwykle ważne. Trzeba przekonywać i spokojnie rozmawiać. Mam nadzieję, że nowy minister nauki temu sprosta - podsumował rozmówca.
W audycji również o sytuacji w związku z pandemią w Polsce, projekcie Nord Stream 2, działaniach Polski w Unii Europejskiej i sprawie Sławomira Nowaka.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: prof. Michał Kleiber
Data emisji: 2.10.2020
Godzina emisji: 20.06
REKLAMA
PR24/pkr
REKLAMA