more_horiz

Prof. Gielerak: daleki jestem od stwierdzenia, że w najbliższych tygodniach system stanie się niewydolny

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 21:17
- Mamy duże rezerwy w systemie ochrony zdrowia, jeśli chodzi o urządzenia czy miejsca do leczenia. Na pewno trzeba jednak bardziej skutecznie zarządzać personelem medycznym, niż działo się to do tej pory, bo to jego dostępność jest kluczowym czynnikiem -  powiedział prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
Zdj. ilustr.
Zdj. ilustr.Foto: Shutterstock.com / SARATSTOCK

W Polsce już u 130 210 ludzi potwierdzono obecność koronawirusa. Zmarło 3 039 chorych. Od kilku dni notowane są kolejne przypadki zakażeń sięgające ponad 3-5 tys. osób. Część ekspertów zadaje sobie pytanie o przygotowanie i wytrzymałość krajowego systemu ochrony zdrowia na nagły przyrost zachorowań wywołanych patogenem.

grypa kaszel stock 1200.jpg
Grypa i COVID-19. Jak je odróżnić na podstawie objawów?

"To nie liczba miejsc udzielania świadczeń, a dostępność personelu jest kluczowa"

Prof. Grzegorz Gielerak przyznał, że jesteśmy na granicy ograniczonej dostępności, jeśli chodzi o łóżka szpitalne, ale z drugiej strony daleki jest od stwierdzenia, że system stanie się niewydolny w perspektywie tygodnia, dwóch lub trzech.

Posłuchaj
22:45 PR24_MPLS 2020_10_12-20-06-04.mp3 Prof. Grzegorz Gielerak o sytuacji epidemicznej w Polsce i wydolności krajowego systemu ochrony zdrowia ("Temat dnia/Gość PR24")

- Mamy duże rezerwy w systemie, jeśli chodzi o urządzenia czy miejsca do leczenia. Na pewno trzeba jednak bardziej skutecznie zarządzać personelem medycznym, niż działo się to do tej pory, bo to jego dostępność jest kluczowym czynnikiem decydującym o wydolności systemu ochrony zdrowia, nie liczba miejsc udzielania świadczeń - zaznaczył.

Prof. Gielerak: trzeba uelastycznić system w zakresie wymagań kadrowych

bodnar 1200 pap.jpg
"Obowiązek prawny i moralny". Bodnar o nakazie noszenia maseczek

Stwierdził również, że istnieją rezerwy kadrowe, które można odpowiednio zagospodarować. Należy jednak podjąć pewne działania. - Trzeba uelastycznić system w zakresie wymagań kadrowych, jakie nakłada na podmioty lecznicze NFZ. Przejściowo należy je obniżyć. Można też dokonać przesunięć personelu do miejsc, gdzie potrzeby są większe - zauważył gość Polskiego Radia 24.

- W ostatnich tygodniach podjęto wiele działań zmierzających w dobrą stronę. Szereg z nich można oczywiście jeszcze korygować. Pamiętajmy również, że to, co dzieje się dziś, skutki medyczne z punktu widzenia wydolności i obciążenia systemu ochrony zdrowia, zafunkcjonuje w perspektywie 7-14 dni - dodał.

Prof. Gielerak zaapelował, że to od nas, od racjonalności i odpowiedzialności naszego zachowania zależy, jak transmisja wirusa będzie się odbywać. - Każdy z nas potencjalnie może być nośnikiem wirusa, miejmy tego świadomość - powiedział lekarz.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego
Data emisji: 12.10.2020
Godzina emisji: 20.06

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem