42. rocznica wyboru Jana Pawła II na papieża. Ks. prof. Skrzypczak: szczególny moment dla całego pokolenia

42 lata temu – 16 października 1978 roku – kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża, który przyjął imię Jan Paweł II. - To był szczególny moment dla całego pokolenia - mówił na antenie Polskiego Radia 24 ks. prof. Robert Skrzypczak. 

2020-10-16, 13:00

42. rocznica wyboru Jana Pawła II na papieża. Ks. prof. Skrzypczak: szczególny moment dla całego pokolenia
Jan Paweł II. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Posłuchaj

Ks.prof. Skrzypczak o pontyfikacie Jana Pawła II (Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 wspominał, że nigdy nie zapomni wyboru Karola Wojtyły na papieża. - Żyliśmy w szarej rzeczywistości PRL. Ludzie byli poruszeni, wychodzili na ulice, chciało się świętować - powiedział. 

Powiązany Artykuł

JP2.jpg
Dr Dariusz Karłowicz: Polacy mają przywilej innego rozumienia Jana Pawła II

Polski kardynał został wybrany na papieża przez drugie zgromadzenie kardynałów po śmierci Jana Pawła I, który zmarł po trzydziestu trzech dniach pontyfikatu. Karol Wojtyła został wybrany trzeciego dnia konklawe i przyjął imiona Jan Paweł II dla uhonorowania swojego poprzednika. - Wcześniej wybierani byli papieże sędziwi, kardynałowie nie mieli jasnych pomysłów. Brano też pod uwagę fakt, by nie powtórzyć błędu z Janem Pawłem I, by tym razem wybrać kogoś, kto ma kondycję i dobre zdrowie. Poza tym Karol Wojtyła był znany w Kościele powszechnym po Soborze Watykańskim. Często zabierał głos i cieszył się ogromnym zaufaniem kardynała Stefana Wyszyńskiego - tłumaczył ks. prof. Robert Skrzypczak. - Młody i sprawny biskup z Krakowa wzbudzał ogromne zainteresowanie. Był intelektualistą i znał języki obce, poza tym był poetą i aktorem, człowiekiem wysportowanym, a jednocześnie bardzo otwartym. Prymas Wyszyński reprezentował Kościół prześladowany przez komunizm, Karol Wojtyła jawił się jako przedstawiciel nowego pokolenia duchowieństwa - dodał.  

Wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia na świecie w latach 80. i 90. XX wieku. - Jednym z wyzwań był wówczas komunizm i ateizacja świata. Nie chodziło tylko o Związek Sowiecki i blok wschodni. Czerwona dyktatura obejmowała ponad jedną trzecią świata. Infekowała wyobraźnię także elity katolickie na zachodzie Europy i Amerykę Południową poprzez teologię wyzwolenia. Kto lepiej mógł znać się na komunizmie jak nie biskup zza żelaznej kurtyny - podkreślił ks. prof. Robert Skrzypczak.

REKLAMA

Posłuchaj

Ks.prof. Skrzypczak o pontyfikacie Jana Pawła II (Temat dnia/Gość PR24) 23:09
+
Dodaj do playlisty

 

W trakcie pontyfikatu Jan Paweł II odwiedził 129 krajów. Beatyfikował 1340 osób i kanonizował 483, więcej niż wszyscy jego poprzednicy w okresie pięciu poprzedzających wieków. Był pierwszym papieżem spoza Włoch od czasu holenderskiego papieża Hadriana VI (1522–1523), a także drugim najdłużej urzędującym papieżem we współczesnej historii po Piusie IX (1846-1878). Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. 

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: ks. prof. Robert Skrzypczak

Data emisji: 16.10.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 11.35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej