more_horiz

Marcin Roszkowski: Niemcy i Francja chcą, aby cała Europa odeszła od atomu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 16:05
- Polski atom byłby potrzebny, szczególnie w momencie, kiedy skończy się w kraju węgiel brunatny, czyli w połowie lat 30. XXI wieku - powiedział Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Dodał, że Unia Europejska będzie tego typu technologii "przeszkadzać".
Polska elektrownia atomowa miałaby zacząć pracę w 2023 roku
Polska elektrownia atomowa miałaby zacząć pracę w 2023 rokuFoto: Vaclav Volrab/ Shutterstock

Podczas szczytu Inicjatyw Trójmorza dojdzie do rozmowy pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z sekretarzem energii USA Danem Brouillette. Tematem rozmowy, która będzie miała charakter zdalny, będzie polsko-amerykańska umowa o partnerstwie na rzecz rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ).

Posłuchaj
16:22 [Roszkowski 19 październik 2020 15_08_23.mp3 Marcin Roszkowski o polskiej energetyce (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)

- Współpraca w sektorze energii atomowej jest obiecująca szczególnie w kwestii małych elektrowni modułowych, które firmy w Stanach Zjednoczonych przygotowują. Polski atom byłby potrzebny, szczególnie w momencie, kiedy skończy się w kraju węgiel brunatny, czyli w połowie lat 30. XXI wieku. A to już za chwilę, w perspektywie energetycznej to krótka chwila - ocenił Marcin Roszkowski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Piotr Naimski IMG_5501 1200.JPG
Piotr Naimski: protesty przeciwko projektowi Nord Stream 2 w pełni uzasadnione

"Niemcy i Francja odchodzą od atomu"

Ekspert przypomniał, że podobny pomysł na atom w Polsce miał Donald Tusk podczas pierwszej kadencji. Zaznaczył, że ponieważ potrzebujemy tego typu elektrowni w latach 30., to należało ją wówczas zacząć budować. - Teraz jest krucho z czasem - przyznał.

Jak zaznaczył Marcin Roszkowski, "kraje, które mają najwięcej do powiedzenia w przestrzeni politycznej w Unii Europejskiej - Niemcy i Francja - zdecydowały się odejść od atomu w Europie". - Ta energetyka nie będzie w żaden sposób wspomagana - wskazał i dodał, że Wspólnota będzie wręcz "przeszkadzać tego typu technologii".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: 
Gość: Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego
Data emisji: 19.10.2020
Godzina emisji: 15:33

Polskie Radio 24/ms, PAP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem