more_horiz

Prof. Reginia-Zacharski o orzeczeniu TK ws. aborcji: odwołanie do tradycyjnie rozumianych podwalin cywilizacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 10:34
- Cywilizacja to pewien kanon wartości, które nie powinny być naruszane. Gdybyśmy przystali na eugeniczne przesłanki i wartościowanie życia ludzkiego w zależności od stanu fizycznego lub zdrowotnego, to uzasadniona byłaby np. eutanazja - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DONOT6_STUDIO/shutterstock

Aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu niezgodna z konstytucją - tak głosi orzeczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny.

shutterstock trybunał konstytucyjny 1200.jpg
"Trybunał Konstytucyjny nie mógł orzec inaczej". Dr Michał Skwarzyński o wyroku ws. aborcji

W uzasadnieniu orzeczenia zaznaczono, że ma ono także wymiar "moralny i fundamentalny dla systemu wartości".

Podwaliny cywilizacyjne, na których funkcjonuje państwo polskie

Prof. Jacek Reginia-Zacharski również zwrócił uwagę na to, że decyzja Trybunału odwoływała się do tradycyjnie rozumianych podwalin cywilizacyjnych, na jakich funkcjonuje państwo polskie, rozumiane jako szereg systemów, w tym system prawa i hierarchii wartości.

Posłuchaj
15:18 PR24_MPLS 2020_10_23-09-42-03.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej ("Temat dnia/Gość PR24")

- Podwaliną naszej cywilizacji jest poszanowanie życia niezależnie od tego, czy człowiek przystaje do jakiegoś wydumanego wzorca, czy też nie przystaje. To jest klucz. (…) Cywilizacja to pewien kanon wartości, które nie powinny być naruszane. Gdybyśmy przystali na eugeniczne przesłanki i wartościowanie życia ludzkiego w zależności od stanu fizycznego lub zdrowotnego, to uzasadniona byłaby np. eutanazja - wskazał.

Telus 1200.jpg
"Zwycięstwo życia nad śmiercią". Robert Telus o wyroku TK ws. aborcji

"Nie można redukować jednej strony tego równania"

Jednym z elementów uzasadnienia orzeczenia TK było zwrócenie uwagi na ochronę macierzyństwa. Prof. Reginia-Zacharski podkreślił, że jest ono w sposób zupełnie niekwestionowany relacją między matką a dzieckiem.

- Nie można jednej strony tego równania redukować, więc na poziomie logiki jest to niebywale spójne i oczywiste - dodał.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Rozmówca Michała Rachonia odniósł się też do komentarzy ze strony polityków opozycji, którzy po raz kolejny podważają funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego w obecnym składzie. - Jeżeli kwestionuje się kluczowe elementy państwa polskiego, takie właśnie jak TK, w istocie kwestionuje się istnienie samego państwa polskiego. W ustach polityków, którzy są też częścią tego systemu państwowego, jest to kuriozalne - ocenił politolog.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego
Data emisji: 23.10.2020
Godzina emisji: 09.42

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także