"Mamy do czynienia z próbą destabilizacji państwa". Grzegorz Górny o protestach

 - Mamy do czynienia z próbą destabilizacji państwa, co jednak się nie uda, bo nie ma na to przyzwolenia wśród Polaków. Protesty, mimo że wyglądają na liczne, to skupiają ograniczoną liczbę osób - mówił na antenie Polskiego Radia 24 pisarz i publicysta Grzegorz Górny.

2020-10-30, 16:15

"Mamy do czynienia z próbą destabilizacji państwa". Grzegorz Górny o protestach
Grzegorz Górny. Foto: PR24

Plac Zamkowy, kancelaria premiera i Plac Zawiszy nieopodal siedziby PiS - z tych trzech lokalizacji w piątkowe popołudnie ruszą marsze protestujących przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Piątkowa manifestacja kobiet ma być największą ze wszystkich zorganizowanych do tej pory. 

Powiązany Artykuł

20a25148 (1).jpg
Prof. Ryba o atakach na kościoły: próbuje się nam zafundować samobójstwo kulturowe Europy

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 protesty, choć pretekstem do ich wybuchu był wyrok TK, mają drugie dno. - Pożar ma doprowadzić do obalenia obecnej władzy. Konstytucyjnymi środkami nie da się do tego doprowadzić, ponieważ władza pochodzi z wyborów. Mamy do czynienia z próbą destabilizacji państwa, co jednak się nie uda, bo nie ma na to przyzwolenia wśród Polaków. Protesty, mimo że wyglądają na liczne, to skupiają ograniczoną liczbę osób. Pokrywa się to z wyborcami PO i SLD, dochodzi do tego młodzież, która nie ma praw wyborczych. Trudno mówić w tym przypadku o emanacji polskiego społeczeństwa. Protesty wkrótce się wypalą - powiedział Grzegorz Górny. 

REKLAMA

Posłuchaj

Grzegorz Górny o protestach przeciwko orzeczeniu TK ws. aborcji. (Temat dnia/Gość PR24) 17:31
+
Dodaj do playlisty

 

Jego zdaniem podstawowym problemem dla władzy jest pozyskanie młodzieży. - PiS nie pozyskał roczników, które weszły w wiek wyborczy - tłumaczył publicysta. Dodał przy tym, że zapalna kwestia jest też jednym z tematów, które poruszał Kościół. Większość ataków nie była skierowana na budynki rządowe, ale kościelne. Tam kanonizowała się agresja. Pojawia się pytanie, jaki wpływ na młodzież ma Kościół i czy nie stracił tego wpływu - podkreślił Grzegorz Górny. 

Czytaj także:

Publicysta przypomniał, że młodzież bardzo często była wykorzystywana przy okazji różnego rodzaju rewolucji. - Jest nastawiona idealistycznie, posiada wizję szlachetnych celów i jest buntownicza. Wystarczy to odpowiednio nakierować. Widać, że te operacje miejskie są skoordynowane i kierowane - podsumował gość Polskiego Radia 24.  

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Grzegorz Górny (dziennikarz, publicysta)
Data emisji: 30.10.2020
Godzina emisji: 15.09


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej