"Dialog nie tworzy się na ulicy, nie możemy narażać innych". Marlena Maląg o protestach ws. wyroku TK
- Osoby, które dzisiaj demonstrują, zagrażają zarówno sobie wzajemnie, jak i swoim bliskim. To w ramach troski o drugiego człowieka nie powinniśmy podejmować takich działań. Dialog nie tworzy się na ulicy - mówiła w Polskim Radiu 24 Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
2020-10-29, 16:15
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją.
Powiązany Artykuł
"»Przynieś babci koronawirusa« jak kiedyś »zabierz babci dowód«". Semka o Strajku Kobiet
Po ogłoszeniu wyroku rozpoczęły się protesty organizowane m.in. przez ruch Strajk Kobiet. Manifestujący przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego protestowali m.in. pod domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie oraz na ulicach wielu miast w Polsce.
Marlena Maląg przypominała, że w momencie gdy liczna zachorowań bardzo wzrosła, ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności w przestrzeni publicznej. - Apelujemy o refleksję i odpowiedzialność. Osoby, które wychodzą na ulice, dzisiaj zagrażają zarówno sobie wzajemnie, jak i swoim bliskim, to w ramach troski o drugiego człowieka dzisiaj nie powinniśmy podejmować takich działań - zaznaczyła.
"Dialog nie tworzy się na ulicy"
- Dialog nie tworzy się na ulicy, niezadowolenie z orzeczenia Trybunału przekierujmy w stronę rządu, rozmawiajmy, ale nie wychodźmy na ulice. Musimy apelować o rozsądek i spokój - mówiła minister.
REKLAMA
Minister podkreślała, że obowiązkiem rządu jest stwarzanie warunków bezpieczeństwa zdrowotnego i gospodarczego, także osób starszych, szczególnie narażonych w obliczu pandemii. - Dziś zdajemy egzamin z odpowiedzialności za drugiego człowieka. Wychodząc na ulicę, narażamy innych, także swoich najbliższych na zachorowanie, także seniorów. Można i trzeba rozmawiać, dialog jest potrzebny, ale nie na ulicy, nie możemy narażać innych - apelowała.
Posłuchaj
"Priorytetem działań rządu są rodziny"
Marlena Maląg mówiła także o działaniach rządu skierowanych w stronę poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. - Dla rządu Zjednoczonej Prawicy ważny jest człowiek od momentu poczęcia aż do śmierci. Priorytetem działań są rodziny, troska o nie, także o takie, w której są dzieci lub dorosłe osoby niepełnosprawne. Właśnie dlatego w 2016 r. powstał program "Za życiem". Wcześniej nie było takiego wsparcia - powiedziała.
- Program "Za życiem" to m.in. wspieranie kobiet w ciąży, opieki prenatalnej, wsparcie diagnostyki. To tworzenie ośrodków rehabilitacyjno-koordynacyjno-opiekuńczych, różnego rodzaju usługi rehabilitacyjne czy opieka wytchnieniowa, można by wymieniać wiele takich programów. O tym nie było mowy za rządów koalicji PO i PSL - stwierdziła.
"Egzamin z międzypokoleniowej solidarności"
Działania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów zainicjowało i koordynuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ramach programu działa dedykowana seniorom infolinia, dzięki której osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię. - Idea Korpusu Wsparcia Seniorów polega na budowie zabezpieczenia finansowego, organizacyjnego dla ich bezpieczeństwa. Z jednej strony to apel o pozostanie w domu, z drugiej zadbanie o potrzeby seniorów. To egzamin z międzypokoleniowej solidarności - dodała Marlena Maląg.
REKLAMA
- "To może być bomba biologiczna". Wiceminister zdrowia apeluje o zaprzestanie protestów
- "Stanowcze działania są właściwe". Prof. Zembala o obostrzeniach związanych z epidemią
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: Marlena Malag
Data emisji: 29.10.2020
Godzina emisji: 15.09
PR24/PAP/ka
REKLAMA
REKLAMA