X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jan Parys: wybór Donalda Trumpa będzie korzystniejszy dla krajów Europy Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 13:23
- Donald Trump silnie stawiał na współpracę z całą flanką wschodnią, z krajami Trójmorza, wykreowanie tej inicjatywy to jedno z jego dzieł, udzielał jej dużego poparcia politycznego i finansowego - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego.
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

Prawie 100 milionów Amerykanów już oddało głosy w wyborach prezydenckich w ramach tak zwanego wczesnego głosowania. W niektórych stanach liczba oddanych głosów przewyższyła już frekwencję z 2016 roku. Dziś do urn pójdą kolejne dziesiątki milionów wyborców, którzy będą wybierać pomiędzy obecnym prezydentem Donaldem Trumpem a kandydatem demokratów Joe Bidenem.

shutterstock biden trump free trump biden free 1200.jpg
"To nie będzie najlepszy scenariusz dla Polski". Ekspert o ewentualnym zwycięstwie Bidena w wyborach

Jan Parys, komentując trwające wybory na prezydenta USA, zaznaczył, że USA mają pewną stałą linię polityczną, są zainteresowane wzmocnieniem stosunków transatlantyckich, czyli współpracy pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi. - Są oczywiście inne akcenty w stanowisku obu kandydatów. Można przypuszczać, że jeśli zwycięży Joe Biden, będzie bardziej skłonny do kooperacji z Niemcami czy UE - ocenił.

- Dla krajów wschodniej Europy, Donald Trump jest korzystniejszy, ma do nas cieplejszy stosunek niż Joe Biden - dodał.

Gość audycji zwracał uwagę, że za czasów Donalda Trumpa wzrosły nakłady na zbrojenia w USA, wymusił on na szeregu państw europejskich podniesienie nakładów na zbrojenia. - Trump przesunął wojska amerykańskie na wschodnią flankę, do Polski. Zwiększa potencjał NATO i USA w Europie, która zwykle jest pasażerem na gapę, wydaje mało na zbrojenia i korzysta z amerykańskiego parasola. Demokraci byli autorami resetu w stosunkach z Rosją, byli odpowiedzialni za redukcję potencjału amerykańskiego w czasie prezydentury Baracka Obamy, tu fakty są jednoznaczne - zaznaczył.

Posłuchaj
12:23 _PR24_AAC 2020_11_03-11-34-02.mp3 03.11.2020 Jan Parys (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Jan Parys dodał także, że Donald Trump postawił na dość twardy kurs wobec Chin. - Nie jest pewne, czy będzie to kontynuowane przez Joe Bidena, który jest zwolennikiem współpracy międzynarodowej i udziału USA w organizacjach międzynarodowych, nie stara się o walkę o czysto amerykańskie interesy, zależy mu na budowie innego porządku na świecie, innego ładu klimatycznego, gospodarczego i politycznego. Stawia na uzgadnianie polityki amerykańskiej z innymi krajami, w tym z Chinami - ocenił.

Komentując trwającą kampanię wyborczą, Jan Parys stwierdził, że Donald Trump podkreśla swoje zasługi na polu gospodarczym. -  Akcentuje stworzenie wielu miejsc pracy, wzrosty na giełdzie, wiele stanów dotąd zaniedbanych przeżywa teraz okres prosperity. Joe Biden wskazuje w kampanii na małą skuteczność walki z pandemią, co jest o tyle nietrafne, że cały świat walczy z pandemią, a w żadnym nie jest ona pod kontrolą - zauważył.

Czytaj także:

  Duża liczba głosów oddanych za pośrednictwem poczty może spowodować, że liczenie głosów potrwa dłużej niż zwykle. W przypadku niedużej różnicy głosów pomiędzy Donaldem Trumpem a Joe Bidenem może to oznaczać, że Amerykanie nie poznają zwycięzcy wyścigu do Białego Domu nawet przez kilka dni. Może to otworzyć pole do sporów politycznych i sądowych o wynik wyborów.

  Więcej w nagraniu.

  * * *

  Audycja: Temat dnia / Gość PR24

  Prowadząca: Magdalena Złotnicka

  Gość: Jan Parys

  Data emisji: 03.11.2020

  Godzina emisji: 11:33

  PR24/ka

  Czytaj także

  "Obarczone dużym ryzykiem malwersacji". Tomasz Winiarski o wyborach w USA

  Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 12:41
  - W stanie Arizona, który może być kluczowy dla końcowego wyniku, Donald Trump i Joe Biden idą niemalże łeb w łeb. Te wybory będą historyczne, ale jednocześnie obarczone dużym ryzykiem oszustw czy malwersacji - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Winiarski (tygodnik "Niedziela").
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Może dojść do ponownego liczenia głosów". Iwo Bender o wyborach w USA

  Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 15:00
  - Jeżeli wynik będzie w granicach 1 proc. pomiędzy kandydatami, to może dojść do ponownego liczenia głosów. W takim przypadku nie środa, a jakiś inny dzień w przyszłości przyniósłby nam wyczekiwaną odpowiedź - mówił w Polskim Radiu 24 Iwo Bender z Eternal Word Television Network Polska, odnosząc się do tematu wyborów prezydenckich w USA.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Bardzo ważny dzień dla polskich interesów". Ekspert o wyborach prezydenckich w USA

  Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 20:23
  - Wydaje mi się, że wygrana Bidena byłaby złą wiadomością dla Europy, przede wszystkim dla Polski - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Krzysztof Miszczak z SGH, przewidując możliwe stosunki Waszyngtonu z Europą i Polską po jutrzejszych wyborach prezydenckich w USA.  
  rozwiń zwiń