Sierocińska-Dec: w grze "Tak zmienił się świat" pokazujemy, jak radio wpłynęło na życie ludzi
- Chcemy pokazać za pośrednictwem rodziny Marcińskich to, jak zmieniło się ich życie, jak zmienił się ich sposób postrzegania świata w momencie, kiedy w ich domu pojawił się radioodbiornik. Radio jest motywem przewodnim naszej gry - mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Sierocińska-Dec o grze edukacyjnej "Tak zmienił się świat" organizowanej przez Muzeum Historii Polski w ramach 15. edycji akcji "Przystanek Niepodległość". Partnerem akcji jest Polskie Radio.
2020-11-11, 12:17
W związku ze Świętem Niepodległości Muzeum Historii Polski - w ramach akcji "Przystanek Niepodległość" - przygotowało grę zatytułowaną "Tak zmienił się świat". Ponieważ tegoroczne obchody rocznicy odzyskania niepodległości obchodzimy w domach z powodu pandemii, także i gra przygotowana jest pod tym kątem - to gra komputerowa, opowiadająca o losach rodziny żyjącej w 20-leciu międzywojennym. W Polskim Radiu 24 o grze mówiła Gabriela Sierocińska-Dec.
Powiązany Artykuł
Akcja "Niepodległa do hymnu". Polskie Radio zaprasza do wspólnego świętowania
Szefowa Działu Edukacji w MHP wyjaśniła, że w ramach domowego świętowania jesteśmy w grze także zaproszeni do domu - domu rodziny Marcińskich, wielopokoleniowej rodziny mieszkającej w Warszawie w 20-leciu międzywojennym.
Gra "Tak zmieniał się świat" - radio, które zmieniło życie
- Chcemy pokazać za pośrednictwem tej rodziny to, jak zmieniło się ich życie, jak zmienił się ich sposób postrzegania świata w momencie, kiedy w ich domu pojawił się radioodbiornik. Radio jest motywem przewodnim naszej gry i właśnie pokazujemy te zmiany, jakie pojawienie się radia, radioodbiorników przyniosło w życiu zwykłych ludzi - mówiła Gabriela Sierocińska-Dec.
Gość PR24 zwróciła uwagę na to, że radio przyniosło gigantyczną zmianę w życiu ludzi w tamtej epoce. Początkowo radioodbiorniki były przyjmowane z rezerwą, jak wszystkie nowinki w życiu - także współczesnych - ludzi. Kiedy jednak okazało się, ile Polskie Radio niesie informacji, jak bogatą ma ofertę kulturalno-edukacyjną i sportową, "wtedy ten radioodbiornik był bardzo oczekiwaną rzeczą w polskim domu". O roli informacyjnej Polskiego Radia w tych czasach Sierocińska-Dec stwierdziła, że była "ogromna".
REKLAMA
- Premier: Polacy dowiedli w przeszłości, że mimo trudności i różnic możliwa jest budowa lepszego życia
- Święto Niepodległości 2020. Centralne obchody w rygorze sanitarnym
Powiązany Artykuł
Wirtualny Festiwal Niepodległa. Wystąpią wielkie gwiazdy
- Początkowo były to serwisy informacyjne czytane na podstawie prasy, jednak z czasem pojawiły się transmisje polityczne. Były pierwsze transmisje z obrad Sejmu, były transmisje z takich wydarzeń, jak pogrzeb marszałka Józefa Piłsudskiego, były transmisje z ważnych wizyt politycznych, były transmisje z ważnych przemówień, dzięki czemu do dzisiaj w archiwum Polskiego Radia zachowało się jedno z najważniejszych przemówień ministra Becka - mówiła Gabriela Sierocińska-Dec.
Parterem 15. edycji "Przystanku Niepodległość" jest Polskie Radio SA.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Gabriela Sierocińska-Dec (szef Działu Edukacji w Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 11.11.2020
Godzina emisji: 11.09
REKLAMA
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA