more_horiz

"To absolutna skrajność". Macierewicz o użyciu broni gładkolufowej przez policję 11 listopada

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 13:45
- Policja ma wiele innych możliwości do wykorzystania w czasie burd niż strzelanie do ludzi. Sprawę wydarzeń 11 listopada w Warszawie trzeba dogłębnie wyjaśnić - mówił w Polskim Radiu 24, były szef MON, Antoni Macierewicz. 
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/Adam Koniecki

W środę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. Mimo że, zgodnie z zapowiedziami organizatorów miał być zmotoryzowany, wielu uczestników brało w nim udział pieszo. Podczas Marszu doszło do zamieszek, policja informowała m.in., że w stronę policjantów poleciały kamienie i race. KSP przekazywała, że "grupy chuliganów zaatakowały policjantów chroniących bezpieczeństwo innych ludzi". Do działań ruszyły pododdziały zwarte, które użyły środków przymusu bezpośredniego: gazu łzawiącego i broni gładkolufowej.

"Przeprowadzić w Polsce pucz"

- Prawdą jest to, że to część całościowej struktury ostatnich wydarzeń w Polsce, które zaczęły się atakiem środowiska LGBT uruchomionym po ogłoszeniu orzeczenia TK w sprawie ochrony życia, po to, by przeprowadzić pucz w Polsce, atakować kościoły i niewinnych ludzi - powiedział gość PR24, wiceszef PiS.


podpalenie marsz niepodległości 1200.jpg
Rzucał racą w okna na Marszu Niepodległości. Zatrzymany pseudokibic chciał wyjechać z kraju

Jak dodał, wydarzenia ostatnich tygodni, mają aspekt międzynarodowy. - Prowokacje odbywają się z udziałem Antify. Doprowadzono do tego, że 11 listopada, duża część zmotoryzowanych, nie została wpuszczona, co zmieniło proporcje między dwoma strukturami. Antifa niewątpliwie brała w tym udział - podkreślił Antoni Macierewicz.

Zauważył, że trzeba wyjaśnić sprawę strzelania do ludzi, także do dziennikarzy. - Mamy jednak coraz więcej elementów obrazu wydarzeń 11 listopada. To wszystko dzieje się w specyficznej sytuacji gdy UE chce zmienić swój kształt polityczno-ideowy narzucając innym jednolitą strukturę prawną i ideową związaną z ideologią LGBT - dodał gość PR24.

"Broń gładkolufowa to skrajność"

Odnosząc się do działań policji 11 listopada, Antoni Macierewicz przypomniał, że brutalnie poszkodowany został fotoreporter "Tygodnika Solidarność", Tomasz Gutry, ale jak dodał, to nie jedyny poszkodowany podczas wydarzeń w Warszawie.

- To rzecz straszna, ale problem polegał nie tylko na dziennikarzach. Strzelano po prostu do ludzi i nie tylko w tym jednym miejscu, przy Empiku w Warszawie. Te sprawy muszą być do końca wyjaśnione bo strzelanie przez policję bronią gładkolufową to absolutna skrajność - zauważył były szef MON.


Posłuchaj
21:13 PR24_MPLS 2020_11_14-13-06-32.mp3 A. Macierewicz o wydarzeniach 11 listopada w Warszawie ("Temat dnia/Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Antoni Macierewicz (wiceszef PiS, były szef MON)

Data emisji: 14.11.2020

Godzina: 13.06 

Czytaj także

Dyrektor Zamku Królewskiego o zamieszkach podczas Marszu Niepodległości: zbrukanie rocznicowej idei

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 14:39
- Chuligańskie wybryki, zachowania niegodne i wulgarne absolutnie nie powinny mieć miejsca podczas Marszu Niepodległości. Niestety z powodu takich postaw idea ta sięgnęła bruku - powiedział prof. Wojciech Fałkowski, historyk i dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Policja publikuje wizerunki osób atakujących funkcjonariuszy. Prosi o pomoc w poszukiwaniach

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 11:48
Komenda Stołeczna Policji opublikowała na swojej stronie internetowej kolejne wizerunki osób mających związek ze środowymi zajściami podczas Marszu Niepodległości. Funkcjonariusze poszukują mężczyzn, którzy zaatakowali policjantów przy ul. Nowy Świat.
rozwiń zwiń
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem