Paweł Lisicki: stawką rozgrywki wokół budżetu UE jest nasza suwerenność
- Groźba użycia weta wydaje się na tym etapie pomysłem właściwym, ale może trzeba też zastanowić się nad tym, co się stanie, gdyby spróbowano zrealizować groźby mówiące o wykluczeniu Polski i Węgier z Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki, red. naczelny tygodnika "Do Rzeczy".
2020-11-23, 14:05
Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności.
Powiązany Artykuł
Janusz Kowalski: dzisiaj to Polska broni głównych wartości UE
Na początku listopada wypracowane zostało między prezydencją niemiecką a Parlamentem Europejskim porozumienie w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością, które zostało skrytykowane przez rządy Polski i Węgier.
Paweł Lisicki stwierdził, że w sporze o praworządność mamy do czynienia z jaskrawym przekroczeniem dotychczasowych reguł wydawania pieniędzy i funkcjonowania Unii Europejskiej.
- Przy czym przez praworządność rozumiemy nie przez sposób wydawania tych funduszy, to można by było zaakceptować, tylko powiązanie funduszy z szeroko rozumianą praworządnością, również z kwestiami ideologicznymi. Pytanie, czy Komisja Europejska ma do tego prawo i czy Polska nie powinna się temu ze wszystkich sił przeciwstawić - zaznaczył.
REKLAMA
Władza wykonawcza i sądownicza w jednym ręku
Gość audycji wyjaśniał, dlaczego jego zdaniem powiązanie środków UE z kwestiami praworządności jest błędem. - Komisja Europejska nie jest ciałem wybieralnym, jej członkowie są desygnowani przez poszczególne rządy. To ciało ma charakter wykonawczy, nie jest to sąd. Są w nim politycy, którzy mają administrować czy prowadzić pewną politykę. Jakim zatem prawem Komisja Europejska miałaby być ciałem decydującym o tym, czy w jakimś państwie mamy do czynienia z praworządnością, czy nie. To oznaczałoby ponadpaństwową strukturę skupiającą w swoim ręku władzę wykonawczą i de facto sądowniczą, kontrolującą suwerenne państwa - powiedział.
Posłuchaj
Rozszerzenie kompetencji
Zdaniem publicysty, kluczową stawką rozgrywki o praworządność, która ma obecnie miejsce, jest polska suwerenność. - Na ten właśnie element Polska nie może się zgodzić, mamy do czynienia z rozszerzeniem kompetencji, których wcześniej UE i Komisja Europejska nie posiadały - dodał.
Zdaniem publicysty, groźba użycia weta wydaje się na tym etapie pomysłem właściwym. - Trzeba też zastanowić się nad tym, co dalej, co w sytuacji, gdyby spróbowano zrealizować groźby mówiące o wykluczeniu Polski i Węgier z Unii Europejskiej. Polska powinna przygotować się do sytuacji, choć jest to czarny scenariusz, gdyby miała się znaleźć poza Unią Europejską - mówił Paweł Lisicki.
- Krzysztof Sobolewski: Polska, Węgry, Słowenia bronią praworządności w UE
- Szwed: opozycja chce absolutnej zależności od Brukseli, poddaństwa
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość: Paweł Lisicki
Data emisji: 23.11.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 12.37
PR24/ka
REKLAMA