X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Weto Polski i Węgier ws. budżetu UE. Anna Zalewska: to normalna formuła negocjacyjna

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 16:28
- Holandia przed wakacjami także groziła wetem dla budżetu Unii Europejskiej. To normalna formuła negocjacyjna opisana w przepisach po to, by mniejsze kraje miały możliwość obrony, a w przypadku Polski to także obrona obywateli europejskich - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł PiS.
Audio
  • Anna Zalewska o zawetowaniu budżetu UE przez Polskę i Węgry (Temat Dnia/Gość PR24)
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Rozmowa dotyczyła problemu powiązania praworządności z budżetem UE. - Mechanizm uzależniający wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych można zaskarżyć do unijnego Trybunału Sprawiedliwości - tak mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen wystąpiła na sesji plenarnej Europarlamentu. - Dla tych, którzy mają wątpliwości jest jasna droga - mogą pójść do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, by nowe regulacje zostały tam zbadane. To jest miejsce, w którym różnice zdań dotyczące aktów prawnych są rozstrzygane - powiedziała szefowa Komisji, odnosząc się tym samym do stanowiska Polski i Węgier. 

1200_Sobolewski_PR1.jpg
Sobolewski o sprawie praworządności: ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu"

Oba te kraje nie chcą zgodzić się na taki mechanizm, tłumacząc, że jest nieprecyzyjny i może być wykorzystywany przy podejmowaniu decyzji motywowanych politycznie.

"Posługujemy się argumentami"

- Głosy opozycji w tym zakresie są zadziwiające. Zauważyła ona jednak, że weto jest normalnym trybem negocjacji. Holandia przed wakacjami groziła wetem. To normalna formuła negocjacyjna opisana w przepisach po to, by mniejsze kraje miały możliwość obrony. W przypadku Polski to także obrona obywateli europejskich. Raz łamane traktaty będą przykładem, że można to zrobić zawsze - podkreśliła Anna Zalewska. 

- Posługujemy się argumentami i mówimy o pragmatyzmie i solidarności. Mam nadzieję, że oczekiwanie całej Europy, w tym najbardziej dotkniętych pandemią państw spowoduje, że dogadamy się jeszcze za prezydencji Niemiec - dodała rozmówczyni.

Czytaj także:

szydło ue 1200 east.jpg
"Nie wszystko, co dobre dla mocarstw, będzie dobre dla całej Unii". Beata Szydło w obronie traktatów UE

Europoseł zwróciła również uwagę, że niepodjęcie teraz stosownych działań może przynieść negatywne konsekwencje w przyszłości. - W tej chwili jest w PE taka większość, jaka jest, a nie wiemy, co będzie za kilka lat i co komu przyjdzie do głowy. To nie musi dotyczyć tylko Polski i Węgier, choć teraz ostrze jest skierowane na nas, bo jesteśmy konserwatywnymi rządami w liberalno-lewicowym środowisku UE. To nie Polska i Węgry wyłamały się jednak z ustaleń lipcowych, które zapadły przy ciężkich negocjacjach i przy groźbie weta Holendrów - mówiła.

Posłuchaj
20:39 PR24_MPLS 2020_11_25-15-08-37.mp3 Anna Zalewska o zawetowaniu budżetu UE przez Polskę i Węgry (Temat Dnia/Gość PR24)

- Wspieramy UE, a czasami nawet bronimy ją przed nią samą. Polacy są euroentuzjastami, co podkreślają w różnych wypowiedziach i badaniach opinii publicznej. Jesteśmy w Unii i zawsze będziemy odważnie mówić o tym, na co się umawialiśmy, kiedy ją tworzyliśmy - zaznaczyła polityk.

Unijny budżet Unijny budżet

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Anna Zalewska (PiS)

Data emisji: 25.11.2020

Godzina emisji: 15.08

PAP/IAR/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie pozwolimy naruszać traktatów unijnych". Terlecki o powiązaniu funduszy UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 09:56
- Takiej dyskusji nie ma, nikt poważnie nie rozważa opuszczenia przez Polskę Unii - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Ryszard Terlecki, komentując wywołane sporem o powiązanie funduszy UE z praworządnością głosy mówiące o "polexicie". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Müller o negocjacjach ws. budżetu UE: najważniejsza jest zgodność z unijnymi traktatami

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 10:46
- Optymizm w negocjacjach dotyczących unijnego budżetu jest ważny, ale jeszcze ważniejsze jest to, aby w ramach tych negocjacji pojawiły się takie rozwiązania, które będą akceptowalne przez stronę Polską - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń