Prof. Szymanowski: brak weta mógłby oznaczać Europę dwóch prędkości
- Jedne państwa, budując odpowiednie koalicje, mogą zablokować przekazywanie finansów innym państwom. Takie mogłyby być skutki braku weta wobec propozycji powiązania wypłaty środków unijnych z praworządnością - powiedział prof. Maciej Szymanowski, politolog i dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
2020-11-30, 21:22
Powiązany Artykuł
"Zrobimy z UE Związek Sowiecki". Minister sprawiedliwości Węgier ostrzega przed "politycznym szantażem"
Zapytany o to, czy na Węgrzech istnieje spór polityczny dotyczący zapowiedzi węgierskiego weta, prof. Maciej Szymanowski stwierdził, że nawet po stronie opozycji część partii krytykuje rząd Viktora Orbana "tylko dla zasady, bo są opozycją, ale nie starają się tego wykorzystać politycznie".
- Węgierskie społeczeństwo w zdecydowanej większości nie życzy sobie masowej i nielegalnej imigracji do ich państwa, a to właśnie ta sprawa jest odbierana przez unijnych urzędników jako deficyt praworządności na Węgrzech - wskazał politolog.
Prof. Szymanowski: obecna perspektywa finansowa też rodziła się w bólach
W opinii eksperta, nawet jeśli doszłoby do polsko-węgierskiego weta, nie dojdzie do izolacji obu krajów na politycznej mapie Europy.
REKLAMA
Posłuchaj
- Jest zbyt wiele silnych powiązań między państwami. Poza tym groźba użycia weta nie jest czymś nadzwyczajnym. Miało to miejsce wielokrotnie. Obecna perspektywa budżetowa też rodziła się w wielkich bólach i też po przewidzianym czasie. Mogą pojawić się ostre wypowiedzi, ale nie powinno przełożyć się to na realną politykę - ocenił.
Powiązany Artykuł
Prof. Paruch: Niemcy testują UE w roli narzędzia własnej polityki zagranicznej
Powrót do lipcowego kompromisu rozwiązaniem sporu?
Prof. Maciej Szymanowski bardziej obawia się tego, że gdyby weto nie zostało użyte, to stworzyłaby się Europa dwóch prędkości, że jedne państwa, budując odpowiednie koalicje, mogłyby zablokować przekazywanie finansów innym państwom.
- To właśnie uderzyłoby bardzo mocno w realną politykę i dialog toczony między krajami członkowskimi. (…) Rozwiązaniem bieżącego sporu może być powrót do ustaleń kompromisu zawartego na szczycie Rady Europejskiej w lipcu - wskazał gość Polskiego Radia 24.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: prof. Maciej Szymanowski, politolog i dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka
Data emisji: 30.11.2020
Godzina emisji: 20.06
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
REKLAMA