"Powaga dzisiejszych problemów jest bardzo duża". Prof. Kleiber o negocjacjach ws. budżetu UE
- Im szybciej wykażemy zdolność do spokojnej na ten temat rozmowy, znajdowania rozwiązań spowolnienia, być może procesów integracyjnych, tym lepiej dla naszej wspólnej przyszłości - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk na temat negocjacji w sprawie budżetu unijnego.
2020-12-09, 15:18
- Jesteśmy teraz na etapie trudnych negocjacji, które dotyczą bardzo wielu spraw, także tych aktualnych, nie tylko polsko-węgierskich, bo też całego szeregu innych problemów, które unia ma - stwierdził.
Powiązany Artykuł
"Z praworządności PE nie zrezygnuje". Prof. Liberadzki o negocjacjach budżetowych UE
Główna sprzeczność pomiędzy negocjatorami w UE wynika zdaniem prof. Kleibera z odrębnych wizji przyszłości. - Są państwa, które chciałyby jak najszybciej dojść do federacji, czy też do Stanów Zjednoczonych Europy - zaznaczył. Dodał, że inne państwa "chcą ten proces spowolnić na korzyść jakości życia".
Posłuchaj
- To nie jest żaden egoizm, czy niechęć do krajów europejskich, tylko po prostu świadomość różnic, które między państwami są i które dla zapewnienia społecznego spokoju lepiej rozłożyć w czasie przed ewentualnym jednoczeniem się Europy - podkreślił prof. Kleiber.
Zaznaczył również, że jest szereg problemów w UE, których nie udało się rozwiązać prezydencji niemieckiej. Wymienił m.in. sprawę migracji, a także polityki klimatycznej.
REKLAMA
- "Jest mały margines ustępstw". Dr Zajączkowski o negocjacjach ws. budżetu UE
- Prof. Grosse: sprawy dot. funduszy europejskich muszą być podejmowane jednomyślnie
- Wiele młodych osób na temat wspólnoty Europejskiej ma pogląd tak ugruntowany, że tego się nie da obejść - dodał gość Polskiego Radia 24.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadząca: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Michał Kleiber
Data emisji: 09.12.2020
Godzina emisji: 14.33
itom/pr24
REKLAMA
REKLAMA