"Nikt do końca nie wierzył, że się wydarzy". Krzysztof Pluszczyk o stanie wojennym

- Nic komunistom tak dobrze nie wyszło jak stan wojenny - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK "Wujek" w Katowicach.

2020-12-13, 10:00

"Nikt do końca nie wierzył, że się wydarzy". Krzysztof Pluszczyk o stanie wojennym
Pacyfikacja kopalni "Wujek" w Katowicach w grudniu 1981 r.Foto: IPN

Mija 39 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Ogłoszony przez komunistyczne władze trwał 586 dni, do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie, według różnych źródeł, straciło życie od kilkudziesięciu do ponad stu osób. Zgodnie z danymi Instytutu Pamięci Narodowej, internowanych zostało ponad 10 tysięcy opozycjonistów. Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie "Solidarności" czy przynależność do związku. Większość przywódców, działaczy związkowych i członków opozycji zostało internowanych, a później znalazło się w więzieniach.

"Nie wierzyliśmy, że na ulice wyjadą czołgi"

Powiązany Artykuł

EN_00009665_0035-12.jpg
"Takiej tezie przeczą dokumenty". Historyk o groźbie sowieckiej interwencji w Polsce

- Nikt z nas do końca nie zdawał sobie sprawy z tego, że komuniści władzy nie oddadzą, że to nie są żarty. Liczyliśmy się z wprowadzeniem stanu wyjątkowego, ale nie stanu wojennego. Nikt nie wierzył, że na ulice wyjadą czołgi, myliliśmy się bo od miesięcy trwały przygotowania do zatrzymań i aresztowań - powiedział gość PR24.

Jak podkreślił, w wielu ludzi wstąpiła wtedy złość, rozpoczęły się strajki w zakładach pracy, a ludzie wyszli na ulice protestować. - Dziś trzeba pokazywać zarówno bohaterów tamtych czasów jak i oprawców. Wielu zmieniło swoje oblicze i barwy, mając krew na rękach, nadal są obecni w polityce i życiu społecznym - mówił Krzysztof Pluszczyk.

Posłuchaj

K. Pluszczyk o wprowadzeniu stanu wojennego ("Temat dnia/Gość PR24") 11:10
+
Dodaj do playlisty

13 grudnia jest Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Instytut Pamięci Narodowej zachęca do uczczenia jego ofiar poprzez zapalenie o 19.30 symbolicznej świeczki. Akcja "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności" nawiązuje do apelu, jaki po wprowadzeniu stanu wojennego, w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku, wystosował prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Regan. Wezwał on Amerykanów do wystawienia w okach domów świec na znak solidarności z ciemiężonymi Polakami.

REKLAMA

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Krzysztof Pluszczyk (przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK "Wujek" w Katowicach)

Data emisji: 13.12.2020

REKLAMA

Godzina: 09.12

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej