Sakiewicz: mamy lepsze mechanizmy do obrony suwerenności w UE niż przed porozumieniem

Bez porozumienia poziom nacisków byłby taki sam, tyle że mogliby nam z góry odciąć część funduszy przy konstrukcji budżetu. Dzisiaj mamy lepsze mechanizmy do obrony naszej suwerenności - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

2020-12-18, 16:39

Sakiewicz: mamy lepsze mechanizmy do obrony suwerenności w UE niż przed porozumieniem
Tomasz Sakiewicz. Foto: PR24/TB

Powiązany Artykuł

Zbigniew Krysiak 1200.jpg
"Zbliża nas do Europy Schumana, oddala od superpaństwa". Prof. Krysiak o kompromisie ws. budżetu UE

Chociaż szczyt Unii Europejskiej zakończył się w ubiegłym tygodniu, a na początku tego tygodnia jego ustalenia zostały potwierdzone przez kolejne instytucje europejskie, nie milkną echa dotyczące negocjacji budżetowych i konkluzji Rady Europejskiej. Porozumienie przywódców państw członkowskich wciąż jest intensywnie komentowane przez polityków i publicystów, wywołało także dyskusje wewnątrz koalicji rządzącej. W Polskim Radiu 24 mówił o tym redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie" Tomasz Sakiewicz."

"Przywieźliśmy co mogliśmy przywieźć"

Gość PR24 stwierdził, że z Brukseli "przywieźliśmy to, co mogliśmy przywieźć". Odwołał się do słów prezesa Jarosława Kaczyńskiego z wywiadu dla "Gazety Polskiej", który stwierdził, że gdyby porozumienia nie było, nasza sytuacja byłaby gorsza i nie chodzi o pieniądze, ale o "możliwość obrony polskiej niepodległości".

- Poziom nacisków byłby taki sam, a tyle tylko, że mogliby nam z góry odciąć część funduszy przy konstrukcji budżetu. Dzisiaj mamy lepsze mechanizmy do obrony naszej suwerenności, niż te, które mieliśmy przed porozumieniem - podkreślił Tomasz Sakiewicz.

- Czy one są wystarczające? Na pewno nie, ponieważ zapędy w Unii tworzenia superpaństwa, a przez to ograniczenia suwerenności państw narodowych, są ogromne. I one będą trwały i to jest wieczna troska, żeby nie pozwolić na ten projekt - dodał.

REKLAMA

Zobacz także:

Powiązany Artykuł

Antoni Macierewicz 1200.JPG
Antoni Macierewicz: konkluzje ze szczytu UE nie mają mocy prawnej

"UE nie opłaca się łamanie porozumienia"

Jak zaznaczył Tomasz Sakiewicz, jesteśmy za otwartą Europą, otwartymi granicami wewnątrz UE, swobodnym przepływem kapitału, pracowników. - To wszystko jest dobre dla krajów Unii i dla Polski - mówił.

- Ale na pewno nie jesteśmy za tym, żeby ktoś z innego państwa nam dyktował, jak mają wyglądać nasze sądy, jak mamy się modlić, w co mamy wierzyć, a jeszcze kogo mamy wybierać na prezydenta czy do parlamentu - stwierdził publicysta.

Przy tym wyjaśnił, że złamanie przez państwa UE porozumienia ze szczytu UE nie jest dla Unii opłacalne, wówczas bowiem Polska nie ratyfikuje przepisów związanych z funduszem odbudowy. Dodał przy tym, że z upływem czasu Unia Europejska będzie miała coraz mniejsze możliwości nacisku na Polskę, bo "to my będziemy coraz większym płatnikiem, a coraz mniejszym beneficjentem".

REKLAMA

Posłuchaj

Tomasz Sakiewicz o porozumieniu ws. budżetu UE i mechanizmu warunkowości ("Temat dnia / Gość PR24") 15:26
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska")
Data emisji: 18.12.2020
Godzina emisji: 15.33

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej