more_horiz

Ostatni Żołnierz Wyklęty. Historia Józefa Franczaka

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 18:51
Józef Franczak, ps. Laluś uznawany za ostatniego Żołnierza Wyklętego wciąż jest bardzo krytycznie oceniany w niektórych publikacjach. Do jednej z nich w Polskim Radiu 24 odniósł się prof. Tomasz Panfil, historyk KUL.
Józef Franczak Laluś
Józef Franczak "Laluś"Foto: Wikimedia Commons/dp
Prowadzący audycję Tadeusz Płużański przytoczył fragment artykułu, którego autorem jest Adam Leszczyński: "Laluś", - bohater propagandy PiS, podejrzany o wydanie Żyda, strzelał do partyzantów żydowskich".
W leadzie tekstu natomiast napisano: "Laluś, ostatni "żołnierz wyklęty", bohater państwowej propagandy, w czasie wojny brał udział w strzelaninie z żydowskimi partyzantami, był podejrzewany o wydanie żydowskiego krawca Niemcom i brał udział w ataku na Polaków, którzy ukrywali Żydów - napisał historyk Sławomir Poleszak w naukowym piśmie "Zagłada Żydów".
Adam Leszczyński w swoim artykule streszcza publikację Sławomira Poleszaka.
- Dzięki temu, co napisał Leszczyński, Józef Franczak stał się bohaterem nie tylko propagandy państwowej, ale również propagandy antypaństwowej. To, co napisał Leszczyński jest ewidentną propagandą. Też przeczytałem przywoływany artykuł pana dra Poleszaka i omówienie pana Leszczyńskiego jest w dalekim stopniu zniekształceniem tego, co pisze Poleszak w swoim artykule - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil.
Posłuchaj
15:38 [PR24]PR24 (mp3) 19 grudzień 2020 16_41_31.mp3 prof. Tomasz Panfil o sprawie Józefa Franczaka (Temat dnia)
 
- Nie będę mówił, że Józef Franczak zasłużył się wielce Polsce, w związku z tym jego zasługi powinny jakoś równoważyć jego występki. Nie powiem tego dlatego, że nie dostrzegłem w tym artykule występków przede wszystkim. Najpoważniejszy zarzut, który przywołuje Leszczyński brzmi tak, że Józef Franczak wydał 18-letniego krawca żydowskiego Niemcom - podkreślił profesor.
- Natomiast później, kiedy się wczytamy w ten artykuł, okazuje się, że były to wyłącznie pogłoski, wyłącznie jakieś wzmianki czy plotki, które nie znalazły potwierdzenia i UB, które dosyć starannie szukało czegoś, co można by Franczakowi przypisać, z tego postępowania się wycofało. Ostatecznie UB dochodzenie umorzyło, uznając, że Józef Franczak z wydaniem żydowskiego krawca nie miał nic wspólnego - powiedział Tomasz Panfil.
Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Tomasz Panfil (KUL)

Data emisji: 19.12.2020

Godzina emisji: 16.45


Zobacz także

Zobacz także