more_horiz

Echa filmu o Amber Gold. Marek Król: nie znamy jeszcze całego obrazu

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 14:43
- Jest to przerażający obraz, jednak moim zdaniem nie znamy go jeszcze całego. Ludzie III RP mają ogromny wpływ w organach ścigania i mogą zrobić wszystko. Jeżeli ktoś jest prokuratorem, który nie jest zainteresowany, żeby wyjaśnić sprawę, to bardzo trudno mu udowodnić, że działa w złej wierze - powiedział Marek Król, odnosząc się do sytuacji pokazanej w filmie o Amber Gold.
Marek Król
Marek KrólFoto: PR24/MR

W środę w Telewizji Polskiej odbyła się premiera filmu Sylwestra Latkowskiego "Taśmy Amber Gold". Dziennikarz przedstawił w nim powiązania ludzi wymiaru sprawiedliwości, polityków, służb i gangsterów z jedną z największych afer. Wśród bohaterów filmu przewija się wiele znanych nazwisk. Zdaniem komentatorów początku tych wydarzeń należy szukać jeszcze w okresie PRL.

Krszystof Wyszkowski 1200.jpg
Afera Amber Gold. Krzysztof Wyszkowski: gdyby LOT upadł, przejęliby go Niemcy

"Mafia posiadała Polskę"

Zdaniem Marka Króla obraz przedstawiony w filmie Amber Gold pokazuje jaką pozycję w Polsce miała mafia. Jego zdaniem związki mafii z polityką nadal trwają. - Nie byłem zaskoczony tym, co zobaczyłem. Zwłaszcza że mój były tygodnik zajmował się układami mafijnymi III RP i ten obraz jest syntezą 30-letnich działań na obszarze Trójmiasta, ale nie dotyczy on tylko Trójmiasta. Odnoszę wrażenie, że zwłaszcza w latach 90. Polska była państwem, gdzie tak naprawdę to mafia je posiadała. Te wpływy w dalszym ciągu są. One zostały znacznie ograniczone rzecz jasna, ale jeszcze długa walka przed nami - powiedział publicysta.

Czytaj także:

- Myślę, że jest to naturalna postawa obywatela, że długo wypiera informacje i nie chce przyjąć, że bardzo często jego struktury są przeżarte korupcją i układami mafijnymi. Stąd te układy mogą tak długo trwać, szczególne że w organach ścigania mają swoich ludzi - ocenił.

"Nie znamy jeszcze całego obrazu"

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że mimo iż sytuacja przedstawiona w filmie jest bardzo poważna i nie znamy całego jej obrazu, to nie można poddawać się w walce o naprawę tej sytuacji. - Jest to przerażający obraz, jednak moim zdaniem nie znamy go jeszcze całego. Ludzie III RP mają ogromny wpływ w organach ścigania i mogą zrobić wszystko. Jeżeli ktoś jest prokuratorem, który nie jest zainteresowany, żeby wyjaśnić sprawę, to bardzo trudno mu udowodnić, że działa w złej wierze - powiedział.

- Jeżeli przyjmiemy filozofię, że na układy nie ma rady, to można powiedzieć, że państwo jest skończone. Nie ma większego zagrożenia dla każdego państwa niż struktury mafijne, które przejmują wpływy i organizują nam życie. Nie wolno się poddawać, choć sytuacja jest poważna - dodał Marek Król.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
20:12 _PR24_AAC 2021_01_14-14-08-30.mp3 Marek Król o aferze Amber Gold i III RP ("Gość PR 24")

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: Marek Król (publicysta)
Data emisji: 14.01.2021
Godzina emisji: 14:08

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem