"Wielka Brytania i Izrael wygrywają z Unią Europejską". Dr Rydliński o tempie szczepień
- Państwa takie jak Wielka Brytania czy Izrael pokonują Unię Europejską, jeżeli chodzi o tempo szczepień. Izrael jest światowym potentatem. Tam szczepienia trwają dzień i noc. Oczywiście jest to pochodna szczególnych relacji między tym państwem a Stanami Zjednoczonymi - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński, politolog z UKSW.
2021-02-01, 21:30
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że Unia Europejska do 30 marca powinna zaszczepić 80 proc. grupy zero i 80 proc. osób w wieku powyżej 80 lat, a do 30 września - 70 proc. całej populacji Unii Europejskiej.
Powiązany Artykuł
"Europejczycy wyszli na głupców". Publicysta krytykuje szefową KE za problemy z dostawą szczepionek
- Szefowa Komisji Europejskiej mówi o planie maksimum. Patrząc na tempo szczepień w całej Unii, można powiedzieć, że jest to perspektywa niezwykle odległa. Przypuszczam, że jest to w jakimś sensie przekaz do dużych firm farmaceutycznych, które nie do końca wywiązują się z umów w sprawie dostaw, które były podjęte już wiele miesięcy temu - powiedział Bartosz Rydliński.
Posłuchaj
Jak zaznaczył, "pod tym względem państwa takie jak Wielka Brytania czy Izrael pokonują Unię Europejską". - Izrael jest światowym potentatem. Tam szczepienia trwają dzień i noc, szczepionką Pfizera. Oczywiście jest to pochodna szczególnych relacji między tym państwem a Stanami Zjednoczonymi - podkreślił gość PR24.
REKLAMA
Jego zdaniem należy zadać pytanie, "czy Unia Europejska, prężąc swoje polityczne muskuły, może być bardziej skuteczna w zdobywaniu szczepionek dla swoich obywateli". - Zwróćmy uwagę, że Unia jest w jakimś sensie w tym wszystkim reaktywna - stwierdził politolog.
- Wszyscy mówili o globalnej, międzynarodowej solidarności, a skończyło się jak zawsze: Stany Zjednoczone sobie, Izrael sobie, Wielka Brytania sobie. A Unia Europejska została w ogonie tych potęg światowych, jeżeli chodzi o szczepienie swojej populacji - dodał.
Przypomniał również, że o europejskiej solidarności często mówiły Niemcy. - Kiedy zauważyły, że z dostępnością szczepionek jest średnio, to ustawiły się poza kolejnością. Niemcy straciły dwukrotnie: złamały europejską solidarność i dowiedziały się, że otrzymają szczepionkę na końcu, kiedy wyczerpie się europejska pula - podsumował Bartosz Rydliński.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Łukasz Sobolewski
Gość: dr Bartosz Rydliński (UKSW)
Data emisji: 01.02.2021
Godzina: 20.06
bartos
REKLAMA