X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Szczepionka AstraZeneki jest bezpieczna". Minister zdrowia rozwiewa wątpliwości szefa ZNP

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 07:25
- Mamy do czynienia w pełni przebadaną szczepionką, która przeszła wszystkie fazy kliniczne. To preparat nowoczesny, najlepszej jakości, który spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa - mówił na antenie Polskiego Radia 24 minister zdrowia Adam Niedzielski. 
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam NiedzielskiFoto: PAP/Marcin Obara

"Żądamy skutecznej szczepionki, a nie eksperymentowania na nauczycielach i pracownikach oświaty!! Którą szczepionką szczepił się rząd?" - napisał Sławomir Broniarz na Twitterze. Wcześniej rząd poinformował, że sprowadzana do Polski szczepionka koncernu AstraZeneca - ze względu na niższą skuteczność wśród osób po 60. roku życia - zostanie podana nauczycielom. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreśli, że ze zdziwieniem przyjął słowa Sławomira Broniarza. - Wypowiedział się tak, jakby preparat [koncernu] AstraZeneca miał charakter eksperymentalny, co nie jest prawdą. Mamy do czynienia z w pełni przebadaną szczepionką, która przeszła wszystkie fazy kliniczne. Należy brać pod uwagę skuteczność ochrony przed zakażeniem, a badania wskazują, że wynosi ona ok. 60-70 proc. Odpowiada to skuteczności na zwykłą grypę. Natomiast drugi parametr mówi o ochronie przed ciężkimi dolegliwościami. Wszystkie szczepionki mają w tym względzie blisko 100-procentową efektywność. Szczepionka AstraZeneca na pewno jest bezpieczna. To preparat nowoczesny, najlepszej jakości, który spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa - powiedział Adam Niedzielski.

1200_Czarnek_TT.jpg
Kiedy zostaną zaszczepieni nauczyciele? Czarnek: w pierwszej kolejności najbardziej potrzebujący

Minister zdrowia tłumaczył, że podczas posiedzenia poniedziałkowej Rady Medycznej zalecono stosowanie szczepionki wśród osób poniżej 60 roku życia. - Nie wynika to jednak z faktu, że stwierdzono niebezpieczeństwa dla starszych osób. AstraZeneca twierdzi, że preparat jest możliwy do stosowania dla wszystkich powyżej 18. roku życia. Zastrzeżenie jest tylko takie, że powyżej 55. roku życia nie było zbadanych wiele osób. Stąd nasza decyzja, by zastosować tę szczepionkę w przedziale wiekowym 18-60 lat. Zazębia nam się to z granicą dla seniorów, wyznaczoną w narodowym programie szczepień - powiedział Adam Niedzielski. 

Posłuchaj
08:58 PR24_mp3 2021_02_03-07-48-07.mp3 Minister zdrowia Adam Niedzielski o szczepionce firmy AstraZeneca (Temat dnia/Gość PR24)

 

Jego zdaniem, aby przyspieszyć powrót dzieci do standardowej edukacji, nauczyciele powinny mieć możliwość wcześniejszego zaszczepienia się, zanim zaszczepią się seniorzy. - Zaszczepienie grupy powyżej 60 roku życia zajmie nam co najmniej jeszcze kwiecień i maj - dodał. Gość Polskiego Radia 24 podkreślił również, że wchodzimy w okres, w ktorym pandemia znajduje się pod kontrolą. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: 

Gość: Adam Niedzielski (minister zdrowia)

Data emisji: 3.02.2021

Godzina: 7.46

PR24

Czytaj także

"Merytoryczna dyskusja na ten temat jest konieczna". Prof. Gielerak o znoszeniu obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 21:15
- Niektóre dane mówią, że do transmisji wirusa najczęściej dochodzi w miejscach zamieszkania i pracy. Istnieją też dane, które wskazują, że ryzyko zakażeń na siłowniach i w klubach fitness jest mniejsze niż w przestrzeni publicznej. Merytoryczna dyskusja na ten temat jest konieczna - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. gen. Grzegorz Gielerak, szef Wojskowego Instytutu Medycznego.
rozwiń zwiń