Lotnictwo traci na pandemii. Janiszewski: chcemy zminimalizować negatywne skutki
- Strata, jaką zaliczymy w przychodach za 2020 rok, to kwota ponad 600 mln złotych. Mówię tutaj o warunkach polskich przy mniej więcej miliardowym budżecie. Od marca do listopada PANSA nie miała w praktyce przychodu - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
2021-02-03, 16:20
Według badań Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego ICAO, w 2020 roku pasażerski ruch lotniczy zmalał aż o 60 procent. Najbardziej krytycznym miesiącem dla tego sektora był kwiecień, a sytuacja zaczęła się poprawiać dopiero w lecie. Prognozy ICAO na ten rok nie są jednak optymistyczne.
Powiązany Artykuł
![koronawirus lotnisko 1200 shutterstock.jpg](http://static.prsa.pl/images/b89a0e92-a880-477e-8cf2-06dfc29655cf.jpg)
Raport PAŻP: lotnictwo cofnęło się do poziomu z 2010 roku
Jak zauważył rozmówca, kierownictwo ma teraz znacznie więcej pracy niż wcześniej. - Przez ten rok dokładamy wszelkiego wysiłku, żeby minimalizować negatywne skutki największego kryzysu w historii lotnictwa od II wojny światowej. Dzisiejszy poziom ruchu lotniczego w porównaniu z 2019 to około minus 64 proc. - stwierdził prezes.
- To powoduje, że wszystkie zarządy Europy bardzo mocno pracują, aby zminimalizować te negatywne skutki i utrzymać służbę, ponieważ jesteśmy służbą, która trwa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku - podkreślił gość PR24. Poinformował także, że "ruch pasażerski jest wciąż zminimalizowany i zależy od restrykcji danych państw". Z tego powodu obecnie najczęściej latają samoloty transportowe.
- Najgorszy rok w historii lotnictwa komercyjnego. Porty lotnicze liczą straty
- LOT zmniejszy poziom zatrudnienia. Narodowy przewoźnik podpisał porozumienie ze związkowcami
- ZRPL: większość lotnisk regionalnych walczy o utrzymanie płynności finansowej
Rekordowe straty
Janusz Janiszewski poinformował, że "strata, jaką zaliczy Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w przychodach za 2020 rok, to kwota ponad 600 mln złotych". - Mówię tutaj o warunkach polskich przy mniej więcej miliardowym budżecie - podkreślił gość PR24. Kryzys sektora dotyczy jednak wszystkich krajów, "zarówno Unii Europejskiej, jak i całego świata".
- W czasie tego największego lockdownu pomiędzy 15 marca a 15 czerwca ruch lotniczy zamarł praktycznie całkowicie. Mieliśmy spadki na poziomie minus 90. proc. - poinformował rozmówca. - Od marca do listopada 2020 agencja żeglugi nie miała w praktyce przychodu, a musimy utrzymywać swoją służbę 24 godziny na dobę - dodał prezes.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
Prowadził: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej
Data emisji: 03.02.2021
Godz. emisji: 15.09
jbt/pr24
REKLAMA
REKLAMA